Резніков про списки на обмін полоненими: Не існує універсальної формули, чим один українець кращий або гірший іншого
Щоразу, коли родичі утримуваних на Донбасі бойовиками українців починають публічно називати прізвища своїх рідних із метою прискорити їхній обмін, вони піднімають ставки, після чого інша сторона починає цим зловживати під час перемовин. Про це заявив віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.
Що публічнішою стає людина, яка перебуває в заручниках у бойовиків "ЛДНР", то складніше забрати її з полону. Про це в інтерв'ю виданню "Сьогодні", оприлюдненому 18 квітня, заявив віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.
Так він прокоментував відеозвернення родичів тих українців, яких усе ще утримують бойовики.
"Ми його бачили. Але при цьому немає відеозвернення родичів тих, кого забрали 16 квітня цього року, у грудні або восени минулого року перед самітом у нормандському форматі. І навіть ті, кого забрали раніше, сьогодні коментують, переживають. Але вони ж колись були в тому пеклі і знають, наскільки питання цих переговорів – тонка і складна матерія. Кожен раз, коли родичі публічно починають називати прізвища своїх рідних, ви думаєте, вони поліпшують? Вони роблять гірше. Вони піднімають ставки в цьому складному процесі, і та сторона починає цим зловживати під час переговорів. Чим публічнішою стає людина, тим, природно, складніше її звідти забрати. Більше того, замість неї Росія починає вимагати контроверсійні фігури", – зазначив Резніков.
За його словами, усі утримувані є громадянами України і тому потрібно боротися за кожного.
"Не існує універсальної формули, чим один українець кращий або гірший іншого. Усі громадяни України мають право жити вільним життям тут. І якщо держава не змогла, не впоралася свого часу, не вистачило потужності й військового потенціалу забезпечити безпеку і не допустити ворога на територію країни, коли він пішов із військовою агресією 2014 року... коли прийшла сусідня держава зі своїми військами, установила там свій окупаційний режим, використовуючи колаборантів, то в такому випадку зараз потрібно забирати всіх, кого можемо: і цивільного, і військового, без різниці. Вони всі громадяни України, і боротися потрібно за кожного", – додав посадовець.
Обмін утримуваними особами провели 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передала їм 14.
У березні президент України Володимир Зеленський казав, що Україна передала бойовикам ОРДЛО список із 200 українських громадян для майбутнього обміну.
Обмін у форматі "всіх на всіх" передбачено домовленостями, досягнутими на зустрічі "Нормандської четвірки" в Парижі у грудні 2019 року.