Столтенберг: Військового вирішення в українському конфлікті немає, отже, потрібно працювати над його політико-дипломатичним вирішенням
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив думку, що якщо зміни в ситуації на сході України почнуться, вони можуть відбуватися дуже швидко. За його словами, країнам – членам Альянсу потрібно готуватися до того, щоб надати Україні необхідну підтримку.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що вітає ініціативи президента України Володимира Зеленського, спрямовані на пошук мирного врегулювання на Донбасі. Про це він повідомив в інтерв'ю "Європейській правді".
"Тут немає гарантії успіху й не існує жодного простого рішення. Однак немає альтернативи тому, щоб продовжувати працювати над мирним вирішенням. Тому я вітаю нові ініціативи та пропозиції президента Зеленського. Також я дуже вітаю його зусилля відновити нормандський формат та перевірити, чи здатний він допомогти в цих зусиллях", – сказав Столтенберг.
Він зазначив, що Росія не готова піти з Донбасу, проте це не означає, що потрібно припиняти тиск на неї для досягнення політичного вирішення.
"Я чудово розумію, що українці розчаровані та вважають, що це триває надто довго – вже понад п'ять років, а якщо рахувати від незаконної анексії Криму, то вже скоро шість років... Але якщо ви звернетеся до історії, то побачите, що навіть у ситуаціях, які, здавалося б, не мають жодного шансу на вирішення, одного дня все несподівано змінювалося... Приклад – це падіння Берлінської стіни. Навряд чи хтось міг передбачити це навіть за місяць. Але це сталося! І це привело до неймовірних змін не лише в Німеччині, а й по всій Європі! Або інший приклад: якби хтось сказав мені в 1990-х, що балтійські держави стануть членами НАТО, то я б відповів, що це абсолютно неможливо. А зараз вони – повноцінні, активні, віддані та цінні члени Альянсу", – підкреслив генсек НАТО.
На його думку, коли зміни починаються, то все змінюється дуже швидко. Тому країни – члени НАТО мають працювати над цим, готуватися до цього й надавати підтримку Україні.
"Бо це – найкращий шлях допомогти вам посилитися та домовитися про мирне розв'язання конфлікту. Реальність полягає в тому, що військового вирішення у вашому конфлікті немає; а отже, вам треба працювати над його політико-дипломатичним вирішенням. Саме для цього передбачений нормандський формат, і саме тому ми вітаємо виконання Мінських домовленостей, і саме тому ми вітаємо розведення сил у Станиці Луганській та інших місцях. Ми справді вітаємо ці нові ініціативи та сподіваємося, що вони стануть важливими кроками на шляху до мирної домовленості", – додав Столтенберг.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини і Росії. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
Останніми місяцями тривають переговори щодо нової зустрічі "Нормандської четвірки". Умовою проведення цієї зустрічі Росія називала затвердження тексту "формули Штайнмаєра", якою передбачено порядок набуття чинності кількох пунктів Мінських угод щодо місцевих виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей, а також розведення сил на Донбасі на двох ділянках.
Тристороння контактна група та представники окремих районів Донецької та Луганської областей погодили "формулу Штайнмаєра" 1 жовтня. Розведення сил і засобів у Золотому Луганської області почалося 29 жовтня, потім розведення сил і засобів мало відбутися в Петрівському Донецької області.
Зеленський говорив, що після розведення у Золотому "нормандський формат дуже сильно наблизився".
Глава МЗС України Вадим Пристайко повідомив, що Україна прагне до проведення саміту в середині листопада 2019 року.
Заступник глави МЗС Росії Андрій Руденко заявив, що говорити про конкретні дати саміту в нормандському форматі можна буде тільки після верифікації ОБСЄ відведення військ на Донбасі. Президент РФ Володимир Путін зазначив, що до зустрічі в нормандському форматі Росія готова завжди.
За даними "Української правди", в оточенні президента покладають великі надії на саміт лідерів "Нормандської четвірки". "На цьому саміті, як кажуть на Банковій, або буде досягнутий проривний прогрес, або "доведеться будувати по лінії зіткнення [на Донбасі] стіну, і це не метафора", – зазначили журналісти.