Тимчук: Як ми плануємо звільнити окуповані території? АТО для цього не підходить
Воєнний стан – це правовий режим, який полегшує роботу військовому командуванню, і в плані застосування ЗСУ його введення нічого не змінює, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" координатор групи "Інформаційний спротив", нардеп від "Народного фронту" Дмитро Тимчук.
Необхідність ухвалення законопроекту про переформатування АТО виникла через те, що Росія де-факто вийшла з Мінських угод, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" координатор групи "Інформаційний спротив", нардеп від "Народного фронту" Дмитро Тимчук.
"Закінчилася нарада робочої групи, до якої входять депутати з парламентської коаліції. Були також голови фракцій БПП і "Народного фронту". Керував процесом секретар РНБО Олександр Турчинов. Скажімо так, узгоджували останні штрихи в цьому законопроекті. Думаю, на цьому або наступному пленарному тижні цей законопроект буде вже у Верховній Раді. Щодо переформатування АТО: у 2014 році це був найбільш прийнятний формат для України, оскільки на той час Захід навіть не сприймав такої тези, як російська агресія. Зараз же необхідність переформатування АТО виникла у зв'язку з тим, що Росія де-факто вийшла з "Мінська". Ми бачимо, що на окупованих територіях ходять російські рублі, Москва визнала "документи" так званих республік тощо. Усе це суперечить Мінським угодам", – зазначив Тимчук.
Він акцентував на тому, що зміна формату АТО має відповідати "Мінську".
"Нам потрібно вийти на якийсь формат, який відповідатиме "Мінську". Перехід до формату, коли президент зможе використовувати ЗСУ для відновлення суверенітету України над окупованими територіями, на нашу думку, лише зміцнює ту частину Мінських угод, яка стосується безпеки. Нам потрібно відповісти на запитання: як ми плануємо звільнити окуповані території? АТО для цього не підходить. Отже, нам потрібно дати президенту підстави для застосування ЗСУ, щоб це відповідало "Мінську" і статусу окупованих територій. На це і спрямований зазначений законопроект", – наголосив нардеп.
За його словами, уведення воєнного стану ніяк не позначиться на використанні Збройних сил.
"Після ухвалення цього законопроекту планування воєнних операцій проводитимуть не під дахом СБУ, а Генштабу. До того ж до виконання завдань у зоні бойових дій можна буде залучати інші збройні формування і спеціальні розвідувальні служби. Саме собою введення військового положення нічого не змінює в плані застосування ЗСУ. Воєнний стан – це правовий режим, який полегшує роботу військовому командуванню. Тобто введення комендантської години, заборона масових заходів тощо. Уведення воєнного стану не обов'язково має бути по всій країні – воно може торкнутися окремих регіонів або районів", – заявив Тимчук.
На його думку, нинішній економічний потенціал України не дасть змоги країні почати повномасштабну війну проти РФ.
"У цьому разі конкретно про війну із РФ ми не заявляємо. Незважаючи на те, що основні шляхи вирішення проблеми сконцентровані на дипломатії, ми будемо використовувати наші Збройні сили. Росія нав'язала нам саме воєнний формат конфлікту, отже, ми змушені на нього відповідати. Однак поки що ми не маємо потенціалу для широкомасштабної воєнної операції проти Росії. Це об'єктивно. Із 2014 року наша армія розвивається і зміцнюється фактично не щодня, а щогодини. Однак насамперед економічного потенціалу України зараз на повномасштабну війну не вистачить. На це потрібно зважати", – зазначив нардеп.
Він наголосив, що законопроект про переформатування АТО потрібно ухвалити до закінчення поточної сесії парламенту.
"Не сумніваюся, що законопроект схвалять профільні комітети Верховної Ради. І, думаю, його одразу подадуть у залу. У будь-якому разі в депутатів буде кілька днів на ознайомлення з ним. Законопроект порівняно невеликий. Навряд чи там виникнуть якісь серйозні дискусії. Зрозуміло, його потрібно ухвалити до закінчення цієї сесії", – резюмував Тимчук.
13 червня секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов заявив, що воєнні дії на Донбасі переросли формат АТО як за тривалістю, так і за масштабами, і через це необхідно перейти до нового формату захисту України від російської агресії.
14 червня президент України Петро Порошенко наголосив, що в заяві Турчинова не йшла мова про заміну АТО воєнним станом. "Мова зовсім про інше. За моїм дорученням було розроблено проект законодавчого акта, який називається "Про реінтеграцію окупованих територій Донбасу України". Він охоплює цілу низку заходів і кроків, які треба здійснити для забезпечення реінтеграції, для визначення правового режиму", – сказав Порошенко. Водночас, за словами президента, у разі скасування АТО без надання військовим права діяти адекватно в умовах агресії Україна залишиться беззахисною.
Як повідомляє ZN.UA, посилаючись на власні джерела, новий формат АТО передбачає можливість уведення воєнного стану.
За даними видання "Коммерсантъ", план реінтеграції Донбасу, що розробляє Адміністрація Президента, передбачає припинення АТО в регіоні та введення замість неї воєнного стану.
У коментарі виданню "ГОРДОН" заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука заявив, що в законопроекті про переформатування АТО "немає жодного слова" про введення воєнного стану.