Тимошенко: Не цей президент ухвалював закон про особливий статус Донбасу
За словами лідерки парламентської фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко, в ухваленому Верховною Радою минулого скликання законі про особливий статус Донбасу було закладено "фактичну й абсолютну автономію" окремих районів Донецької та Луганської областей.
Закон про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей (так званий закон про особливий статус Донбасу) ухвалювала Верховна Рада попереднього скликання, зазначила 2 жовтня у сесійній залі парламенту лідерка фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко, повідомила пресслужба політсили.
"Формула Штайнмаєра" неприйнятна для України, тому Верховна Рада у співпраці з президентом [України Володимиром Зеленським] має розробити та ухвалити українську формулу досягнення миру та реінтеграції окупованих територій", – сказала Тимошенко.
Вона зазначила, що погоджена 1 жовтня в Мінську "формула Штайнмаєра" передбачає проведення місцевих виборів на окупованих територіях Донбасу без їх демілітаризації, без відновлення контролю України над кордоном.
"Формула Штайнмаєра" в дипломатичному світі розуміється так: спочатку вибори, а потім – як життя покаже. А формула України – спочатку демілітаризація, відновлення кордону, повернення закону та Конституції, контролю України над цією територією, а потім вибори. Ось різниця", – продовжила Тимошенко.
Водночас вона додала, що чинний закон про особливий статус Донбасу, ухвалений попереднім скликанням парламенту, містить "катастрофічні загрози для суверенітету та територіальної цілісності України".
"Не цей президент ухвалював закон про особливий статус Донецької та Луганської областей. Ми були єдиною командою, яка голосувала проти цього законопроєкту. І коли сьогодні хтось виступає проти автономії Донецької та Луганської областей, давайте чесно скажемо: фактична й абсолютна автономія була закладена в тому законі... Не треба нам один одного дурити тут просто", – заявила Тимошенко.
Верховна Рада ухвалила закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у вересні 2014 року (необхідність такого законодавства зафіксовано в Мінських угодах про врегулювання конфлікту на Донбасі). Парламент уже кілька разів продовжував його дію, востаннє – до 31 грудня 2019 року. У ст. 10 цього закону зазначено, що всі його основні положення почнуть діяти тільки після проведення на Донбасі місцевих виборів за українським законодавством із дотриманням міжнародних стандартів.
1 жовтня 2019 року члени тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на сході України і представники окремих районів Донецької та Луганської областей дали письмову згоду на затвердження тексту "формули Штайнмаєра", якою передбачено порядок набуття чинності кількох пунктів Мінських угод щодо місцевих виборів в ОРДЛО. У листі на ім'я спецпредставника ОБСЄ у ТКГ Мартіна Сайдіка, який підписав представник України у тристоронній контактній групі Леонід Кучма, ідеться, що Україна приймає текст формулювання імплементації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство, поширений і погоджений дипломатичними радниками глав держав і урядів України, ФРН, Франції та РФ 11 вересня 2019 року.
Як заявив президент України Володимир Зеленський, положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення в цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України і після публікації звіту ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації. "Ніяких виборів під дулами кулеметів не буде й не може бути", – підкреслив Зеленський. Він зазначив, що усунуто останню перешкоду на шляху проведення саміту "Нормандської четвірки".
2 жовтня нардеп від "Слуги народу" Богдан Яременко заявив, що домовленість, якої тристороння контактна група досягла в Мінську 1 жовтня, була умовою Росії для проведення зустрічі "Нормандської четвірки", водночас в України є свої "червоні лінії" щодо Донбасу. "Саме ці лінії – це те, що будемо відстоювати ми, депутати партії "Слуга народу", тоді, коли справа дійде до розгляду закону про порядок місцевого самоврядування. Той закон, який є, особисто мене не влаштовує, тому що там є положення про безумовну амністію, про місцеву міліцію і так далі, і так далі... Це все те, чого я не хочу, щоб було на моїй землі", – сказав Яременко.
Того самого дня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив, що поки немає "ні тексту, ні концепту" нового законопроєкту про особливий статус Донбасу.