Трамп сказав, що не говорив із Путіним про українських моряків. Раніше він заявляв, що зустрінеться з російським лідером, коли ситуацію "буде розв′язано"
Наприкінці листопада 2018 року президент США Дональд Трамп скасував зустріч із російським лідером Володимиром Путіним на саміті "Великої двадцятки" в Буенос-Айресі через захоплення трьох українських кораблів і 24 військових моряків Росією. Під час переговорів на саміті G20 у Японії цього питання не обговорювали.
Президент США Дональд Трамп повідомив, що не говорив із російським главою держави Володимиром Путіним про українських військовополонених моряків під час зустрічі на саміті "Великої двадцятки" (G20), яка відбулася 28 червня в японському місті Осака.
"Ми не обговорювали їх", – сказав він, відповідаючи на запитання про справу щодо захоплених Росією в листопаді 2018 року українських моряків і кораблі, відео опублікував "Голос Америки" в YouTube.
"Трамп відмовився від останньої зустрічі з Путіним після того, як Росія захопила кілька українських кораблів та моряків. Заявив, що зустрінеться тільки після того, як ситуацію "буде розв′язано". Коли я щойно спитав Трампа про кораблі, він сказав: "Ми їх не обговорювали", – написав журналіст газети New York Times Майкл Кроулі у Twitter.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву.
29 листопада Трамп скасував зустріч із Путіним на полях саміту G20 в аргентинському Буенос-Айресі.
"Зважаючи на той факт, що кораблі та моряків не було повернуто в Україну з Росії, я вирішив, що найкраще буде скасувати мою зустріч із президентом Володимиром Путіним в Аргентині. Я з нетерпінням чекаю цієї зустрічі, щойно цю ситуацію буде розв′язано", – заявляв він.
У Кремлі 1 грудня повідомили, що Путін і Трамп провели коротку неформальну зустріч на полях саміту G20 у Буенос-Айресі. У Білому домі підтвердили інформацію про розмову.
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки як військовополонені мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Рішення ухвалили 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.
Строк виконання рішення сплив 25 червня. Цього дня, як повідомили у МЗС України, від російського зовнішньополітичного відомства надійшла нота, якою Україні пропонували надати письмові гарантії продовження кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. У ноті-відповіді українське МЗС назвало позицію Москви неприйнятною.