У США заявили, що мюнхенський план для України "12 кроків" повторює тези Кремля
Експерти зі США, зокрема п'ятеро експослів в Україні, вважають, що автори озвученої в Мюнхені заяви приховують реальну проблему, називаючи конфлікт на Донбасі внутрішньоукраїнським.
План примирення України та Росії із 12 кроків авторства трьох західних аналітичних центрів та російської Ради з міжнародних справ, озвучений 14 лютого на Мюнхенській безпековій конференції, частково повторює тези Кремля.
Про це йдеться в опублікованій на сайті аналітичного центру Atlantic Council заяві, яку підписали 24 американські експерти, серед яких колишні посли США в Україні Джон Гербст, Стівен Пайфер, Роман Попадюк, Вільям Тейлор і Марі Йованович.
"Більшість із 12 рекомендацій групи лідерів євроатлантичної безпеки, якщо їх сумлінно виконуватимуть усі сторони, мають конструктивний характер і можуть слугувати заходами зміцнення довіри й полегшувати труднощі та страждання, яких зазнає населення на окупованому Донбасі чи поблизу нього. Деякі з них є проблематичними; дві, зокрема, повторюють пропозиції Кремля щодо перемовин або теми дезінформації. Що ще важливіше, у документі описують проблему, яку потрібно вирішити з погляду Кремля, можливо, щоб переконати представників російської еліти підписати угоду", – ідеться в заяві.
Експерти підкреслюють, що план "приховує походження проблеми та унеможливлює пошук потрібного рішення", зазначаючи, що йдеться про "конфлікт в Україні та навколо неї".
"Конфлікт усередині й навколо України" розпочався, коли російські війська в російській формі, які діяли без розпізнавальних знаків, захопили український півострів Крим і Москва "анексувала" його. Потім Москва почала гібридну війну на Донбасі й використала свій масивний дезінформаційний апарат, щоб подати це як громадянський конфлікт в Україні. Без кремлівського керівництва, фінансування, зброї (включно з важким озброєнням), боєприпасів та, у деяких випадках, регулярних підрозділів російської армії не було б "конфлікту всередині й навколо України", – ідеться в заяві.
Американські експерти вважають, що "проблема, яку потрібно вирішити, – це агресія Москви в Україні – завдяки відновленню суверенітету і територіальної цілісності України, починаючи з Донбасу".
"У ширшому сенсі проблема полягає в тому, щоб переконати Москву, що вона не має права диктувати політику своїм сусідам", – заявили у США.
14 лютого в Німеччині відкрилася 56-та Мюнхенська безпекова конференція, у якій традиційно беруть участь світові лідери (зокрема, президент України Володимир Зеленський), представники науки і громадянського суспільства.
Серед запропонованих авторами кроків щодо припинення війни на Донбасі називали відновлення роботи Спільного центру з контролю та координації режиму припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін за участю росіян; збільшення кількості пунктів пропуску на Донбасі; відновлення зруйнованої інфраструктури за участю Євросоюзу та Російської Федерації; створення на Донбасі зони вільної торгівлі з особливим оподаткуванням; підтримка дорожньої карти щодо поетапного зняття санкцій із РФ у разі виконання ініціативи тощо.
Заяву підписали, зокрема, голова Мюнхенської безпекової конференції Вольфганг Ішингер, колишній міністр закордонних справ РФ Ігор Іванов, колишній заступник голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг, українські дипломати й експосадовці МЗС Олександр Чалий, Василь Філіпчук, радник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексій Семеній.
Того самого дня план "12 кроків", який розмістили на офіційному сайті Мюнхенської конференції, видалили з ресурсу.