Україна мінімум сім разів зверталася до Росії з вимогою віддати кораблі – Зеркаль

Зеркаль: Допоки кораблі не будуть безумовно повернуті під контроль України, тиск на Росію має бути продовжений
Фото: Lana Zerkal / Facebook

На жодне зі звернень України з вимогою віддати кораблі, захоплені у Керченській протоці, Росія не відповіла, заявила заступниця глави Міністерства закордонних справ України Олена Зеркаль.

Україна мінімум сім разів зверталася до Росії з вимогою віддати захоплені у Керченській протоці кораблі, заявила 4 листопада у Facebook заступниця глави Міністерства закордонних справ України Олена Зеркаль.

"Перший раз ми звернулися з такою вимогою ще 26 листопада 2018 року, на наступний ранок після незаконного захоплення наших трьох військових кораблів і хлопців. Потім були неодноразові звернення з цього ж приводу в Росію. Вимога негайно звільнити кораблі є й у нашому позові за Конвенцією ООН із морського права 1 квітня 2019 року. Загалом таких звернень із вимогою віддати кораблі було принаймні сім. Відповідей на жодне, включаючи й останнє від 4 жовтня 2019 року, ми не отримали", – написала Зеркаль.

Вона додала, що, згідно з рішенням Міжнародного трибуналу з морського права від 25 травня 2019 року, Росія має негайно передати під контроль України кораблі "Нікополь", "Бердянськ" та "Яни Капу".

"При цьому ключовим аспектом для міжнародного права є корабель. Саме він і має імунітет, оскільки є вираженням суверенітету держави-прапора. Відтак той факт, що Росія досі не віддала нам незаконно захоплені кораблі, є черговим свідченням порушення нею норм і принципів міжнародного права... Допоки кораблі не будуть безумовно повернуті під контроль України, тиск на Росію має бути продовжений", – додала Зеркаль.

25 листопада 2018 року РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.

У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.

25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення закінчився 25 червня.

7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину– захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Адвокат Микола Полозов повідомляв, що моряків відпустили під поруку української омбудсменки Людмили Денисової.

У жовтні міністр закордонних справ України Вадим Пристайко говорив, що найближчим часом Росія поверне Україні військові кораблі. Він розповів, що Україна і РФ взаємодіють щодо цього питання, і процес переговорів "на фінальному етапі".