Військова прокуратура України надіслала до Міжнародного кримінального суду результати розслідування Іловайської трагедії
Українська сторона надала докази ведення Росією агресивної війни проти України і фінансування Москвою тероризму.
Головна військова прокуратура України надіслала в офіс прокурора Міжнародного кримінального суду зібрані докази про вину Росії в Іловайській трагедії в серпні 2014 року, повідомляє прес-служба Генеральної прокуратури.
Обсяг матеріалів кримінального провадження про ведення Росією проти України агресивної війни становить понад 1100 томів, із яких понад 550 мають грифи "Таємно" і "Цілком таємно".
"Згідно з висновками експертів, настання тяжких наслідків у вигляді загибелі українських військовослужбовців та втрати озброєння і військової техніки в районі Іловайська Донецької області перебуває в безпосередньому причинно-наслідковому зв'язку з діяннями ЗС РФ, якими 23–24 серпня 2014 року здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів", – ідеться в повідомленні.
Під час слідства протягом 2016–2017 років було допитано понад 800 українських військовослужбовців та інших осіб щодо відомих їм обставин Іловайської трагедії. "Слідчими спільно з експертами вилучено, оброблено та проаналізовано понад 250 томів документів із грифом обмеженого доступу з Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Генерального штабу ЗС України, інших вищих центральних органів виконавчої влади, а також правоохоронних і розвідувальних органів", – зазначили у ГПУ.
У період із 2016-го до 2017 року до кримінальної відповідальності за ведення агресивної війни проти України та інші військові злочини притягнуто 55 осіб, зокрема 32 громадян Російської Федерації, до суду передано 32 обвинувальні акти, серед них на 12 громадян РФ, засуджено 22 особи, із яких восьмеро росіян.
"До офісу прокурора Міжнародного кримінального суду для вирішення питання про відкриття кримінального провадження Головною військовою прокуратурою передано інформацію про зібрані докази скоєння воєнних злочинів (у тому числі віроломного вбивства українських військових у районі. Іловайська)", – ідеться в повідомленні.
Крім того, для використання в Міжнародному суді ООН і в Європейському суді з прав людини за підтримки позовів проти РФ Міністерству закордонних справ і Міністерству юстиції України прокуратурою надано докази ведення РФ агресивної війни проти України і фінансування тероризму.
У прокуратурі підкреслюють, що тривале проведення комплексних судових військових експертиз обумовлене необхідністю дослідити надзвичайно великий обсяг секретних документів за період із 2005-го до 2014 року, а також бойових документів щодо проведення АТО на території Донецької і Луганської областей.
"При цьому ресурс військової прокуратури обмежений нечисленним штатом прокурорів та слідчих (прокурорів – 498, слідчих – 156 на всю територію країни)", – зазначають у ГПУ.
14 серпня ГПУ оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії.
У середині серпня 2014 року українські військові зуміли взяти під свій контроль більшу частину Іловайська, який має стратегічне значення: зайнявши його, сили антитерористичної операції змогли б заблокувати бойовиків у Донецьку. Але 23–24 серпня Росія ввела під Іловайськ свої війська, унаслідок чого угруповання українських військових опинилося в оточенні.
Потім бойовики і російські військові заявили, що готові випустити українських бійців, 30 серпня було створено коридор. Але російська сторона порушила домовленості: коли українські військові організованими колонами почали рух із міста, по них було завдано удару. Як результат – багато вбитих, поранених і захоплених у полон.
Слідство встановило загибель 366 військовослужбовців ЗСУ, а також інших залучених до проведення АТО формувань та підрозділів у боях під Іловайськом. Ще 300 українців потрапили в полон.