Волонтер Дейнега: Контроль на Донбасі потрібен, але ідея акредитації волонтерів – недолуга
Уведення акредитації суттєво ускладнило б діяльність волонтерів, які допомагають українській армії, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" волонтер Віталій Дейнега.
У зоні бойових дій на Донбасі необхідний контроль над пересуванням цивільних осіб, проте ініціатива введення акредитації волонтерів – неприйнятна. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив волонтер Віталій Дейнега.
"Цивільно-військове співробітництво ЗСУ створено у 2014 році. Воно покликане поліпшувати контакти між цивільним населенням і військовослужбовцями. Начальника управління цього співробітництва Олексія Ноздрачова знають усі волонтери, оскільки підрозділ створено недавно і він звертався до більшості з них по допомогу. Але кілька тижнів тому ми раптом дізналися, що Ноздрачов розробив інструкцію для акредитації волонтерів. Написано її дуже погано. У запропонованій інструкції волонтера можуть позбавити акредитації, загалом, через те, що він "на вроду не вдався". До того ж, там не враховано інтересів волонтерів із регіонів, на яких зараз тримається величезний пласт роботи. Без акредитації їх на Донбасі нікуди не пропустять. Волонтерам зараз і так не просто збирати гроші, а тут власна армія, вводячи акредитації, ще більше ускладнює їхню діяльність! Багатьох ця ініціатива розлютила. Зрештою, складаючи інструкції, можна було б і з нами порадитися. А насправді, волонтерам Ноздрачов показав цю інструкцію в останній момент, коли вона вже пішла на затвердження", – зазначив Дейнега.
За його словами, наразі триває робота над проектом нової інструкції.
"Зараз обговорюють уже абсолютно інший документ. 17 липня була зустріч в Адміністрації Президента. АП і Генштаб підтримали волонтерів. У нас попросили вибачення, і це – гарний сигнал. Уже не йдеться про акредитацію. Передбачено видання перепусток, які за новим законом потрібні для роботи в "червоній зоні". Так, до цієї інструкції теж є питання, і їх будуть обговорювати. Зрозуміло – не можна, щоб у зоні бойових дій швендяв абихто, але з іншого боку, є волонтери, на яких там багато чого тримається. Тому треба на них зважати", – підкреслив співрозмовник.
Він уважає, що Ноздрачов має попросити вибачення у волонтерів.
"Контроль на Донбасі потрібен, але ідея акредитації волонтерів – недолуга. Погано, що цього контролю не було досі. Однак він має бути прозорим і непомітним для волонтерів. Щоб підрозділ доповідав, хто до них їде. І якщо раптом щодо цієї людини виникають підозри – є робота для контррозвідки. Що стосується Ноздрачова, то я навіть не знаю, скільки має минути часу, щоб у волонтерів знову з'явилася повага до нього. Мені здається, вже і до Ноздрачова дійшло, що він помилявся", – резюмував Дейнега.
Начальник управління цивільно-військового співробітництва ЗСУ Олексій Ноздрачов заявив, що Генеральний штаб Збройних сил України планує ввести акредитацію для волонтерів у зоні операції Об'єднаних сил на Донбасі.
За його словами, вже розроблено інструкцію з акредитації волонтерської діяльності в зоні ООС. Її ухвалять після громадського обговорення. Волонтерам, які бажають працювати в зоні бойових дій, необхідно буде надати командуванню ООС персональні дані та пройти перевірку.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. 20 січня 2018 року президент України Петро Порошенко підписав закон "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях", який Верховна Рада ухвалила 18 січня 2018 року. Згідно із законом, антитерористичну операцію на Донбасі змінили на операцію Об'єднаних сил, яка офіційно стартувала 30 квітня.
Зі стартом ООС на Донбасі почав діяти особливий порядок допуску громадян. Він передбачає надання державним органам сектору безпеки й оборони спеціальних повноважень. Також визначає "зони безпеки", прилеглі до району бойових дій, водночас за рішенням командувача Об'єднані сили можуть створювати райони обмеженого доступу, а також зони, куди заборонено допуск без спеціальної перепустки.