"Закон про особливий статус Донбасу". Путін заявив, що зустріч у нормандському форматі має привести до конкретних результатів
За словами президента Росії Володимира Путіна, альтернативи нормандському формату немає.
Президент Росії Володимир Путін заявив 19 серпня журналістам перед початком переговорів із президентом Франції Еммануелем Макроном, що зустріч лідерів країн нормандського формату має привести до конкретних результатів, повідомляє пресслужба Кремля.
"Що стосується нормандського формату. Я дійсно вважав і зараз вважаю, що будь-яка зустріч, зокрема й зустріч у нормандському форматі, має приводити до конкретних результатів. І, на мою думку, потрібно домагатися того, про що ми домовлялися раніше, безумовно, домагатися, іти до цієї мети. Ну, наприклад, ми свого часу, у 2016 році, погодилися на значний компроміс, коли фактично змінили імплементацію закону про особливий статус Донбасу. Тоді колишній президент [Петро] Порошенко наполягав на тому, щоб це було змінено. Нинішній президент, а тоді міністр закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина пан [Франк-Вальтер] Штайнмаєр зробив компромісну пропозицію. Ми із цим погодилися, ми пішли на цей компроміс, щоб закон про особливий статус Донбасу було імплементовано на тимчасовій основі в день голосування, а на постійній основі – після підбиття підсумків і підтвердження результатів відповідними структурами ОБСЄ. Ну то треба це зробити зрештою, треба якось це оформити", – заявив Путін.
Він додав, що "те саме стосується деяких інших питань, наприклад питання, пов'язаного з амністією, тощо".
"Є низка питань, щодо яких ми маємо домовитися. Ми, мені здається, сьогодні обговорюватимемо цю тему, повинні це зробити обов'язково. Але, на мою думку, альтернативи нормандському формату немає, і, безумовно, ми будемо його підтримувати", – зазначив російський президент.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори щодо врегулювання конфлікту проводять у мінському (Україна – Росія – ОБСЄ) і нормандському (Україна – Росія – Німеччина – Франція) форматах. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
Верховна Рада ухвалила закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у вересні 2014 року (необхідність такого законодавства зафіксовано в Мінських угодах про врегулювання конфлікту на Донбасі). Парламент уже кілька разів продовжував його дію, востаннє – до 31 грудня 2019 року. У ст. 10 цього закону зазначено, що всі його основні положення почнуть діяти тільки після проведення на Донбасі місцевих виборів за українським законодавством із дотриманням міжнародних стандартів.
Президент України Володимир Зеленський у телефонній розмові з Путіним 7 серпня 2019 року заявив, що немає необхідності закріплювати особливий статус для Донбасу в Конституції України.
Цього ж дня під час телефонної розмови із Зеленським Макрон сказав, що зв'яжеться з Путіним і канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель, щоб обговорити проведення зустрічі в нормандському форматі найближчим часом. В офісі Меркель заявили, що переговори про таку зустріч тривають, але визначити дату поки не вдається.
19 серпня Макрон повідомив, що саміт "Нормандської четвірки" може відбутися за кілька тижнів.