Зеленський: Ми будемо говорити про амністію людей, у яких немає рук у крові
Президент України Володимир Зеленський нагадав, що закон про амністію Верховна Рада ухвалила, але його не було підписано.
Після встановлення безпеки, виведення іноземних військ і виборів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей Україна готова говорити про амністію людей, які не скоювали тяжких злочинів. Про це сказав президент України Володимир Зеленський 6 грудня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна".
"Закон про амністію, як ви знаєте, голосувався у Верховній Раді, він просто не був підписаний. Його проголосували декілька років тому. Тому коли ми побачимо після зустрічі в нормандському форматі, що виводяться війська, незаконні збройні формування, якщо в нас дійсно буде безпека на тій території, якщо в нас з'явиться можливість проводити вибори, ми будемо говорити про амністію. Амністію людей, у яких немає рук у крові", – сказав президент.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, які вона демонструє.
Амністію було згадано в Мінських угодах, укладених у лютому 2015 року.
"Забезпечити помилування й амністію через набуття чинності закону, який забороняє переслідування і покарання осіб через події, що були в окремих районах Донецької та Луганської областей України", – ідеться в документі.
Закон "Про недопущення переслідування та покарання осіб – учасників подій на території Донецької та Луганської областей" Верховна Рада ухвалила 16 вересня 2014 року, але його не підписали спікер парламенту та президент і він не набув чинності.
Документ передбачав звільнення від кримінальної відповідальності для осіб, які були учасниками збройних формувань, або брали участь у таких формуваннях, та/або брали участь у діяльності самопроголошених органів у Донецькій, Луганській областях, або протидіяли антитерористичній операції.
"Названі особи звільнятимуться від кримінальної відповідальності за умови, що вони до спливу місяця з моменту набрання чинності законом звільнили або не утримують заручників, добровільно здали державним органам або не зберігають вогнепальну зброю, бойові припаси, вибухові речовини, вибухові пристрої, військову техніку, не займають будівлі, приміщення державних органів і органів місцевого самоврядування та не беруть участі у блокуванні роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій у Донецькій та Луганській областях, про що подали відповідну заяву в орган досудового розслідування", – зазначено в пояснювальній записці.
Водночас під амністію не мали підпасти особи, які вчинили тяжкі злочини, а також ті, хто причетний до катастрофи малайзійського Boeing рейсу MH17, який було збито на Донбасі в липні 2014 року, або перешкоджали розслідуванню цієї катастрофи.