Зеленський – ветеранам у Золотому: Ви хочете, щоб усі знали, де у нас війська, де відводимо, коли наступаємо?
За словами президента України Володимира Зеленського, із ветеранами, які виїхали в Золоте Луганської області, потрібно комунікувати, однак він не може розкрити всіх державних планів.
Український президент Володимир Зеленський заявив на пресмарафоні 10 жовтня, що 9 жовтня зустрічався з ветеранами, які виступають проти розведення військ у районі Золотого Луганської області, передає кореспондент "ГОРДОН".
Журналістка запитала, чи планує президент України застосовувати силу до ветеранів, які попрямували в Золоте.
"Силою і дурень може... Це неправильний підхід. Із ветеранами треба розмовляти, пояснювати позицію... Я вчора зустрічався з ветеранами, там були всі – і "Азов", і "Нацкорпус"... Я їм пояснив. 99% із тих, із якими я зустрівся, кажуть – а чому ж ви нам не пояснюєте, чому не комунікуєте? А я їм кажу: хлопці, ми з вами зараз сидимо, і уявіть собі, що ви мені пропонуєте. Як я повинен говорити з Росією і таке інше? Ви хочете, щоб це була гра в покер, де вони знають мої карти?.. Ви хочете, щоб усі знали, де у нас війська, коли ми йдемо, де ми відводимо, коли ми наступаємо? Ну як це?" – заявив Зеленський.
За його словами, "повна комунікація, і розповісти всі плани – це не перевага, це програш".
"Згоден, що комунікація слабка, я знаю, що багатьох людей, які справедливо не розуміють... підігрівають. І ми знаємо, хто підігріває. Але всі один одному повинні допомагати, щоб припинити війну. По-іншому не буде. Тому говорити з ветеранами в Золотому... треба. Але давайте будемо чесними – якщо там є ветерани, я їх поважаю, але якщо вони приїхали й вони озброєні, то це неправильно... Це неправильно, що вони не є зараз військовими, але вони озброєні, зняли дім... Що там зараз у Золотому? Що там відбувається?" – продовжив Зеленський.
Він додав, що "був збір, приїхали якісь люди".
"Я вірю, що це були не ветерани. Ну я вірю. Якісь люди приїхали. Поговорили з людьми. Показали їм бумаги "ДНР" і "ЛНР". Звідки в них бумаги із "ДНР" і "ЛНР"? Просто цікаво. Розповіли їм, що вас кидають, тому що тут завтра буде "ДНР" і "ЛНР". Що далі відбулося? Приїхали наші люди... Був збір, добровільний збір, прийшло 500 людей... Показали на цих двох людей і кажуть, що вони ходять тут і говорять: "Завтра Зеленський вас здасть... завтра вас захоплять, вас розстріляють"... Місцеві люди це розказали. А навіщо це робили ці люди, які ходили і це казали?.. Тому з ветеранами, яких поважає кожен українець, ми будемо говорити. Із людьми, які з іншої причини там знаходяться... теж потрібно комунікувати, тому що вони – українці. Але кожен повинен знати, що якщо ти порушуєш закон, то до тебе будуть якісь речі", – розповів президент України.
Він зазначив, що ситуація з безпекою в Золотому повністю контрольована.
"Навіщо залякувати людей? Люди і так бояться. Навіщо це робити?" – резюмував Зеленський.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. 21 вересня 2016 року на засіданні тристоронньої контактної групи в Мінську було підписано рамкове рішення про початок розведення сил і засобів на Донбасі на трьох ділянках: у Петрівському Донецької області, Золотому і Станиці Луганській Луганської області.
Перше відведення військ у Петрівському відбулося 1 жовтня 2016 року, Золотому – 7 жовтня 2016 року, але пізніше українська армія і російсько-окупаційні війська повернулися на свої позиції в цих районах. Спроби відвести сили та озброєння в районі Станиці Луганської були безрезультатними до 26 червня 2019 року.
1 жовтня спецпредставник ОБСЄ у тристоронній контактній групі Мартін Сайдік повідомив, що за підсумками чергового раунду переговорів сторони домовилися відновити із 7 жовтня розведення сил і засобів у Золотому і Петрівському. Але 7 жовтня розведення не почалося через нещодавні обстріли цих населених пунктів, повідомили у МЗС України.
У Міноборони України пояснювали, що основна умова початку розведення військ – дотримання режиму припинення вогню в цих районах протягом семи днів. Відводити війська планують на 1 км від лінії розмежування. За словами начальника Генштабу Збройних сил України Руслана Хомчака, унаслідок розведення військ біля Петрівського і Золотого українські військові відійдуть на позиції, які займали у 2016 році.
Українські добровольці заявили, що в разі відведення військ займуть позиції ЗСУ.
Лідер "Національного корпусу", перший командир полку "Азов" Андрій Білецький заявляв, що в Золоте вирушили ветерани АТО, щоб не допустити розведення сил і засобів. Після сутичок із поліцейськими їх пропустили в місто. 9 жовтня у пресслужбі поліції Луганській області повідомили, що на блокпості в місті Кремінна правоохоронці вилучили шість одиниць зброї у ветеранів АТО, які їхали в Золоте, щоб не допустити розведення сил і засобів.