Журналісти назвали бойовиків, які разом із Гіркіним влаштовували страти у Слов'янську
Журналісти "Радіо Свобода" встановили осіб і нові деталі про сімох із дев'яти учасників "військових трибуналів" у Слов'янську Донецької області.
На підставі документів, знайдених у кабінеті, використовуваному колишнім "міністром оборони ДНР" Ігорем Гіркіним у будівлі СБУ у Слов'янську Донецької області, даних із відкритих джерел та інтерв'ю з жертвами тортур і членами їхніх родин журналісти встановили осіб і нові деталі про сімох із дев'яти учасників страт, які проводили бойовики у Слов'янську. Про це повідомляє "Радіо Свобода".
За інформацією журналістів, допомагали Гіркіну під час "військових трибуналів" щонайменше дев'ятеро осіб. Їхні імена ЗМІ називає у своїй публікації. Ідеться про Віктора Аносова, В'ячеслава Апраксимова, Михайла Ніколаєва, такого собі Юрія Володимировича (прізвище невідоме), Олександра Зюбанова, Сергія Трифонова, Павла Воловія, Сергія Здрилюка і людину на прізвисько Берія.
Бойовики причетні до вбивства жителів Слов'янська Олексія Пічка, Дмитра Славова, Миколи Лук'янова.
"Більшість чоловіків одружені й повернулися до більш-менш нормального життя – займаються місцевим бізнесом і ведуть активні профілі в соціальних мережах: діляться своїми фотографіями у сімейному колі і показують свій літній відпочинок у Росії, у підконтрольному Росії Криму чи на підконтрольних підтримуваним Росією силам частинах Донбасу. На фотографіях можна побачити, як деякі з них обіймають дітей і онуків, які народилися вже після розстрілів", – пише "Радіо Свобода".
Журналісти також установили, що один із них через московську організацію підтримуваних Росією бойовиків пов'язаний із помічником президента РФ Владиславом Сурковим.
"Десятки документів, на яких ґрунтується це розслідування, журналісти знайшли у слов'янському штабі Гіркіна 7 липня 2014, за два дні після того, як він і підтримувані Росією сили відступили з міста в Донецьк", – зазначено у статті.
Правдивість документів і точність їх змісту перевірили та підтвердили репортери, які їх знайшли, а також журналісти "Радіо Свобода", колишні слов'янські міські посадовці й кілька осіб, згаданих у цих документах.
Автори розслідування зателефонували Гіркіну в Москву й почули: "Не маю жодного бажання з вами спілкуватися". Інших коментарів він не надав.
У квітні 2014 року Гіркін приїхав на Донбас. Під його керівництвом 12 квітня бойовики захопили Слов'янськ Донецької області. 5 липня бойовики на чолі з Гіркіним покинули місто і перебралися в Донецьк. Із травня до серпня 2014 року він називав себе "міністром оборони ДНР". На початку серпня стало відомо, що Гіркін "склав повноваження" і повернувся в Росію.
Гіркін наразі в розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Є одним із чотирьох обвинувачуваних у справі про аварію малайзійського літака Boeing 777 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Судовий процес триває в Нідерландах, Гіркін відмовився брати в ньому участь. Перебуває під санкціями ЄС і США.
16 червня Офіс генерального прокурора України оголосив Гіркіну підозру в порушенні законів і звичаїв війни через убивства трьох українців. Гіркін зізнався в тому, що віддавав відповідні накази, в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.