Звільнений із полону "ЛНР" заявив, що заплатив бойовикам $32 тис. за занесення до списків на обмін
За словами звільненого з полону бойовиків "ЛНР" Дениса Секацького, за занесення до списків на обмін між Україною і не підконтрольними Києву територіями Донбасу окупантам платила більш ніж половина звільнених у грудні 2019 року українців.
Бізнесмен із Луганська Денис Секацький, якого звільнили з полону бойовиків "ЛНР" у межах обміну утримуваними особами між Україною і не підконтрольними Києву територіями Донбасу, заявив, що окупанти вимагали гроші за занесення до списків на обмін.
"Я за свою свободу платив гроші. Тобто вони (бойовики незаконного збройного формування "ЛНР". – "ГОРДОН") вимагали з мене викуп за те, щоб мене не вбили, щоб підтвердили, щоб внесли мене до списків на обмін із боку "ЛНР", – сказав він в інтерв'ю "Цензор.НЕТ", опублікованому 23 січня.
За словами Секацького, гроші окупантам передавали через адвоката.
"Я не один такий був. Можливо, я єдиний, хто говорить про це, але більше половини з нас заплатили за те, щоб виїхати. Найважчий з наших досі лежить у "Феофанії", у нього операція за операцією проходить. Він за свою свободу заплатив майже $80 тис. А якби цих грошей не було?.. Його б просто не віддали. Або і вбили б там", – додав він.
Секацький зазначив, що українських військовослужбовців, яких утримували у "ЛНР", це "нібито не стосувалося".
"Їм пощастило – принаймні тим хлопцям, які з нами з Луганська приїхали. Тому що про них одразу дізналися журналісти, про них згадували у новинах – і вони були недоторканними. Так, їх також утримували у нелюдських умовах. Але про них усі знали одразу, і замилити їх неможливо було, неможливо було сказати, що їх немає. Це нас можна було приховувати, не показувати, сказати, що нас ніколи не було. Я особисто був "зниклим безвісти" п'ять місяців", – продовжив він.
За словами колишнього в'язня окупантів, за занесення до списку на обмін він заплатив $32 тис.
"Коли нас тільки поміняли тут, я підходив до [радника секретаря Ради нацбезпеки і оборони України] Сергія Сівоха. Кажу: "Я заплатив за свою свободу $32 тис., крім того, що у мене забрали під час затримання. Хто за це буде відповідати? Кого питати? Адже там займалися вимаганням, по суті... У кого є гроші, тих міняють. А у кого немає – виходить, залишаться там?" Ми дуже вдячні президентові за те, що нас обміняли, ми дуже втомилися, надії вже не було ніякої. Але наших там іще дуже багато!" – додав Секацький.
Він розповів, що покинув Луганськ 1 вересня 2014 року. У 2015-му почав збирати для Служби безпеки України на тимчасово окупованій території інформацію. У полон потрапив у квітні 2016-го.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
Обмін утримуваними особами між Україною та бойовиками "ДНР" і "ЛНР" відбувся 29 грудня 2019 року в Донецькій області. За даними СБУ, із непідконтрольних територій повернулося 76 українців, зокрема 12 військовослужбовців. Україна передала на тимчасово окуповані території 124 людей.
Представництво президента України в Автономній Республіці Крим повідомило, що жителів Криму, яких утримують на території півострова і в РФ, занесуть до списку для обміну на наступному етапі звільнення.