37% українців готові чинити збройний спротив російським окупантам – опитування
37,3% українців готові чинити збройний спротив російським окупантам. Про це свідчать опубліковані 15 лютого результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.
Ще 25% громадян у разі вторгнення російських військ мають намір чинити опір шляхом участі в акціях громадянської непокори – демонстраціях, протестах, маршах, бойкотах, страйках.
Водночас 12,4% респондентів поїдуть у безпечніші регіони України, а 7,5% – за кордон.
17,9% опитаних сказали, що в разі воєнної інтервенції РФ нічого не робитимуть.
7,6% українців важко відповісти, а 1,2% – відмовилися відповідати.
Опитування тривало 5–13 лютого серед громадян віком від 18 років у всіх регіонах України, крім окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму. Було опитано 2004 респондентів методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 та з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4% – для показників, близьких до 50%; 2,1% – для показників, близьких до 25%; 1,5% – для показників, близьких до 10%; 1,1% – для показників, близьких до 5%.
Контекст:
У Білому домі заявили 18 січня, що РФ може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США занепокоєні через переміщення російських військ на навчання до Білорусі. 11 лютого, за даними The Guardian, президент США Джо Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.
Міністр оборони України Олексій Резніков 6 лютого заявив, що ймовірність значної ескалації з боку Росії оцінюють як низьку. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним та морським компонентом. 14 лютого Резніков зазначив, що РФ не створила жодного ударного угруповання поблизу кордону з Україною.
11 лютого низка країн, зокрема США, закликали своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.
ЦРУ США вважає, що Росія може напасти на Україну 16 лютого. Про це 11 лютого повідомляв, посилаючись на джерела, німецький журнал Der Spiegel.
Президент України Володимир Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але, на його думку, в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ в Україну, яка провокує паніку.