48 годин автономного перебування. Освітній омбудсмен розповів, які сховища держава вимагає у школах від місцевих влад

Приймати в експлуатацію укриття буде спеціальна комісія, створена власником закладу освіти
Фото: ЕРА

Обладнання укриттів у закладах освіти в Україні має забезпечувати можливість безперервного перебування у них людей протягом щонайменше 48 годин. Про це йдеться у поясненнях, опублікованих офісом освітнього омбудсмена Сергія Горбачова.

Вимоги, складені офісом, передбачають наявність у бомбосховищі:

  • питної води (з розрахунку два літри на добу на одну особу) та технічної, якщо в укритті немає водопроводу;
  • місць для сидіння (лав, стільців, ліжок);
  • засобів для надання медичної допомоги;
  • засобів пожежогасіння;
  • резервного освітлення (ліхтарі, свічки, лампи);
  • засобів зв'язку та оповіщення (телефон, радіоприймач);
  • контейнерів для зберігання продуктів та утримання нечистот.

Згідно з умовами офісу, в укриття має бути два виходи. Також правила не дозволяють ховатися в них під час тривоги місцевим жителям.

Приймати в експлуатацію сховища буде спеціальна комісія, створена власником установи. До неї, як написано у роз'ясненнях, увійдуть представники оперативно-рятувальних служб, архітектурної інспекції та місцевої влади.

Омбудсмен визнав у Facebook, що залишається певна невизначеність із розподілом обов'язків, хто саме має їх підготувати: місцева влада переводить це на керівників навчальних закладів, водночас деякі керівники самостійно починають готувати укриття, залучаючи до цього працівників навчальних закладів і батьків.

Він наголосив, що згідно зі ст. 78 закону України "Про освіту", фінансування установ та організацій системи освіти здійснюють коштом відповідних бюджетів, також допускають залучення й інших джерел, не заборонених законодавством, наприклад, благодійної допомоги. 

Контекст:

Кабінет Міністрів рекомендував розпочати навчальний рік у школах України в очному режимі з 1 вересня, а в університетах (за винятком перших курсів) – із 15 серпня. На прифронтових та окупованих територіях можливий онлайн-формат навчання.

В Офісі президента зазначали, що у разі повітряної тривоги освітній процес планують переривати та, по можливості, повністю або частково продовжувати його в укритті.

Органи місцевого самоврядування мають до 1 вересня завершити підготовку шкіл та укриттів у них для забезпечення очного навчання, заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Він уточнив, що в усіх навчальних закладах мають підготувати бомбосховища. "Правильно облаштовані сховища з примусовою вентиляцією, обігрівом, відповідними можливостями проводити навчання в разі необхідності – це ті речі, які ми вимагаємо від громад і керівників обласних військових адміністрацій", – наголосив прем'єр.