Аеророзвідниця Берлінська: Чи потрібні нам далекобійні дрони? Звичайно. Я особисто б дуже хотіла, щоб ми могли розбити завод із виробництва Shahed у Татарстані G

Берлінська розповіла, скільки дронів потрібно військовим
Фото: Ирина Грицай / Facebook

Українським військовим потрібні сотні тисяч дронів різних типів і різних класів. Про це в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман розповіла відома українська волонтерка, глава Центру підтримки аеророзвідки, засновниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська.

"Якщо ми говоримо, що нам потрібні FPV-дрони, це не означає, що нам не потрібні розвідувальні дрони типу "Лелеки". Якщо ми говоримо, що нам потрібні розвідувальні, це не означає, що нам не потрібні ударні дрони рівня "Ланцетів". Чи потрібні нам дальнобійні дрони? Звичайно. Я особисто б дуже хотіла, щоб ми могли розбити той завод із виробництва Shahed, який знаходиться в Татарстані в Єлабузі, який направлений на виробництво тисяч і тисяч одиниць у найближчий період. Уявіть собі, що таке тисячі Shahed, які будуть летіти одночасно. Більше того, росіяни зараз розробляють технологію роїв дронів. Гарантую, що жодна система протиповітряної оборони з таким навантаженням не справиться", – розповіла вона.

Берлінська зазначила, що росіяни роблять ставку на виснаження й узимку намагатимуться добивати об'єкти енергетики на території України. Тому силам оборони потрібні сотні тисяч апаратів тактичного рівня, наголосила вона.

За словами Берлінської, за вузькоспеціалізованим напрямом FPV в Україні підготовлено приблизно 1 тис. осіб, планують ще щонайменше 1 тис.

"Рахуємо. 2 тис. фахівців, кожен із яких використовує один дрон на день. 2 тис. людей множимо на один дрон на день і на 30 днів. Ми отримуємо скільки? Правильно, 60 тис. дронів потрібно тільки FPV. Це тільки тих фахівців, які зараз у колі нашої професійної підготовки. Насправді ми рахували, що фахівців із FPV має бути як мінімум 7 тис. Якщо ми рахуємо Mavic, потрібно як мінімум 22–24 тис. [дронів] на місяць. Це з тим, що рівень втрат до 80% може бути... Це наша залежність від Китаю й інших. Якщо ми говоримо по дронах типу "Ланцет" – їх теж повинні бути десятки тисяч. Якби в нас було хоча б кілька тисяч таких дронів на місяць... Давайте вже зовсім по-бідному: хоча б 1 тис. таких дронів на місяць, і конверсія була, щоб кожен третій попадав у ціль, тоді б ми отримали 300 одиниць підбитої техніки дронами типу "Ланцет". На жаль, ситуація зараз абсолютно зворотна", – розповіла вона.

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року українська армія стала масово застосовувати безпілотники для розвідки й завдавання ударів по ворогу. 28 серпня 2023 року віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров зазначив, що в України зараз – значний прогрес на ринку безпілотників.

У вересні голова Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України Юрій Щиголь повідомив, що у протистоянні російській агресії українська армія щодня використовує сотні дронів, зокрема українського виробництва. "Втрати в середньому на добу – 45 плюс-мінус штук", – наголосив він.