Арестович назвав "камінь спотикання" нового обміну утримуваними особами з бойовиками на Донбасі

Арестович зазначив, що українська сторона до обміну готова
Фото: radiosvoboda.org
Новому обміну утримуваними особами з бойовиками на Донбасі заважають спроби Кремля добитися визнання "республік" українською владою. Про це в інтерв'ю телеканалу "Дом" повідомив 3 жовтня позаштатний радник глави Офісу президента, спікер української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Олексій Арестович.

"Каменем спотикання є бажання Кремля вдати, що вони не сторона конфлікту. І зробити все, щоб Україна визнала так звані республіки як одну зі сторін конфлікту. Все. Іншого каменю спотикання немає", – сказав він.

За словами позаштатного радника глави ОП, списки вже підготовлено.

"Вони прекрасно відомі обом сторонам. І це відомо посередникам від ОБСЄ. І Шарлотта Реландер, координаторка гуманітарної підгрупи, дуже багато робить для того, щоб обмін відбувся, і щоби КПВВ запрацювали. Але натикається на все ту ж позицію Кремля", – пояснив Арестович.

Він підкреслив, що українська сторона готова до обміну.

"Ми минулого тижня добровільно віддали тіло одного із загиблих членів незаконних збройних формувань його матері, яка перебуває у складному стані здоров'я і попросила повернути сина. Ми повернули. Тобто Україна робить свої кроки в гуманітарному напрямі для того, щоби нормалізувати ситуацію, і відкрити КПВВ, і обмінятися полоненими. Але позиція Москви незмінна: у вас там, в Україні, конфлікт, тому вирішуйте все безпосередньо з так званими "ЛНР" і "ДНР", – зазначив Арестович.

Контекст:

2014 року, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.

Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у тристоронній контактній групі у Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.

Через пандемію коронавірусу з 11 березня 2020 року переговори контактної групи проводять у форматі відеоконференції.

10 вересня 2021 року президент України Володимир Зеленський говорив, що після можливої зустрічі в нормандському форматі "буде повернення якоїсь кількості людей". "Я не вірю в "усіх на всіх". Усе, про що ми домовляємося, вони ніколи стовідсотково не роблять, Росія цього не робить. Але якщо буде зустріч – буде якийсь результат. А результат – 100 людей, 50, двоє людей, та скільки буде", – підкреслив він.

Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передала їм 14.