Армія Угорщини була на кордоні Закарпаття до нападу РФ – угорський експерт Рац
"Угорщина дійсно накопичила певні військові сили вздовж кордону України, але подробиці мають значення, тому що склад цих сил був не таким, як з російського боку. Ви знаєте краще за мене, що Росія зібрала там саме наступальні сили і запланувала це так, щоб вторгнутися в Україну. Угорські сили, спрямовані на український кордон незадовго до вторгнення Росії, не мали наступального характеру", – сказав він.
Експерт зазначив, що не чув про якусь військову координацію між Угорщиною та Росією.
За його інформацією, вторгнення РФ в Україну стало для уряду Угорщини несподіванкою.
"Уряд [прем'єр-міністра Угорщини Віктора] Орбана справді не вважав, що Росія зробить настільки серйозно критичну помилку, як напад на Україну. Угорщина тоді була далеко не єдиною країною в ЄС, яка в це не вірила, незважаючи на постійні попередження від США, Британії та низки інших союзників. Деякі з них не вірили, що Росія справді планує вторгнення. Це, наприклад, Німеччина чи Франція. Тому Угорщина була далеко не єдиною, хто не вірив, що Росія нападе", – розповів він.
Контекст:
22 лютого 2022 року, за два дні до повномасштабного вторгнення Росії, в міністерстві оборони Угорщини повідомили, що на кордон з Україною перемістять війська "для недопущення вторгнення збройних угруповань".
У липні міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що Угорщина має намір захистити етнічних угорців, які живуть на території українського Закарпаття, якщо збройна агресія РФ досягне цього регіону, але не уточнив, яким саме способом.
Угорські високопоставлені політики, зокрема Орбан, неодноразово робили заяви, які відповідали російській пропаганді. Він говорив, що Україна "ніколи не виграє війну", що Росію як ядерну країну "не можна заганяти в кут", що "війну можна закінчити лише мирними переговорами між Росією та Америкою" тощо. Водночас Сійярто стверджував, що Угорщина не підтримує територіальних претензій РФ в Україні, але виступає за мирні переговори.
Український блогер Роман Шрайк вважає, що у лютому 2022-го під час візиту до Росії Орбан погодився на "дерибан території України", а зараз боїться викриття, що він невдалий співучасник вторгнення РФ.