Асєєв: Якби я не дізнався, що Куликовський у Києві, він досі жив би на Позняках. У цьому трагедія
"Буквально три тижні тому я одержав абсолютно достовірні дані, які шукав фактично півтора року, що він перебуває в Києві і що 2019 року він перетнув російсько-український кордон. Не просто перетнув, а живе у Києві", – сказав Асєєв.
Він заявив, що звернувся до журналіста міжнародної розслідувальної групи Bellingcat Христо Грозєва.
"Буквально цього самого дня цю інформацію підтвердили. Наступного дня Христо мене зв'язав із людиною, яка мала стосунок до спецоперації щодо Палича у 2019 році. Це колишній співробітник, він зараз не є співробітником спецслужб, який підтвердив, що так, із ним певний час працювали, але потім його усунули", – сказав Асєєв.
За словами журналіста, він не відкидає, що Куликовський деякий час міг співпрацювати із СБУ.
"Коли я достовірно дізнався про це [що Куликовський у Києві], то зрозуміло, що звертатися до Служби безпеки було б конфліктом інтересів. Ми пішли із цією людиною до керівництва МВС і попросили про оперативний супровід. Ми розуміли, що протягом двох днів нам його можуть передати, тобто інформатор точно скаже, де він живе у Києві. Але ми не можемо його затримувати, ми цивільні люди. І ця інформація протягом певного часу таки вийшла до СБУ. Вони почали його метушливо шукати. Не знайшли, але знайшли людину, яка нам була готова його передати за певну суму, бо обставини ускладнилися. І буквально у понеділок увечері ми ще сиділи в ресторані, обговорювали цю спецоперацію, готові були вже гроші передати. Але ця людина відмовляється, бо вона сказала: "Якщо я його зараз віддам Нацполіції, самі розумієте, який вигляд матиме Служба безпеки, і мені прямо сказали, що я сяду поруч із ним. Тому мені не потрібні жодні гроші, я його віддаю СБУ", – розповів Асєєв.
Він зазначив, що вночі у вівторок, 9 листопада, Куликовського затримали.
"Трагедія в тому, що я досить випадково дізнався, що він у Києві. Від цього залежало моє звернення до Христо, від цього залежав його контакт. І фактично, якби я не дізнався, він би жив на Позняках. У цьому трагедія, розумієте?" – сказав він.
Контекст:
"Ізоляція" – незаконна в'язниця окупантів на території колишнього заводу ізоляційних матеріалів у Донецьку. Із 2010 року там працював однойменний артфонд, але в червні 2014-го його захопили бойовики, зруйнувавши картини та інсталяції фонду, зазначало "Радіо Свобода". Утримувані в "Ізоляції" громадяни повідомляли про тортури, убивства й сексуальне насильство в тюрмі. Серед в'язнів цієї в'язниці були український журналіст Станіслав Асєєв і професор Ігор Козловський.
9 листопада міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський повідомив, що поліцейські встановили 45 злочинців, які катували українських полонених в "Ізоляції". Виконувач обов'язків начальника Головного управління Нацполіції в Донецькій області Артем Кісько розповів, що встановлено особи 166 людей, яких утримували в "Ізоляції", серед них двоє журналістів, співробітники прикордонної служби, міграційної служби, СБУ, а також Збройних сил України.
У вересні 2021 року стосовно восьми військових злочинців матеріали було передано до суду для заочного засудження.
9 листопада Асєєв повідомив про затримання у Києві керівника цієї в'язниці Дениса Куликовського. Пізніше СБУ підтвердила затримання. Його підозрюють у торгівлі людьми, створенні терористичної групи та не передбачених законом воєнізованих формувань і порушенні законів та звичаїв війни.
10 листопада Куликовського відправили під варту до 7 січня.
12 листопада СБУ опублікувала відео допиту Куликовського. Він зізнався, що катував ув'язнених "Ізоляції", вибиваючи з них свідчення, а також розповів, що на кожному допиті були співробітники ФСБ.
Грозєв повідомляв, що розслідувачі Bellingcat виявили докази, що незаконна в'язниця бойовиків "Ізоляція" в Донецьку – це структура, підконтрольна російським спецслужбам.