Резніков: Атака на Київ можлива лише з території Білорусі, але я не вірю в такий сценарій
На запитання про те, у якому стані система оборони Києва і чи розроблено алгоритми реагування в разі атаки росіян на українську столицю, Резніков відповів, що не вірить у такий сценарій.
"Атака на Київ можлива тільки з півночі, тобто з території Республіки Білорусь. Я прошу не забувати, що в нас із Білоруссю 1 тис. км кордону, із яких приблизно 750 км – це болота, хащі, дуже складний рельєф, тому не в кожному місці у принципі легко перетнути цей кордон. Ще є 250 км, і вони не над Києвом, а ближче до польського кордону. Тобто навіть із точки зору географії це дуже складна історія – атакувати з півночі Київ. До Києва ще треба дійти. Це майже 200 км", – наголосив міністр.
За словами Резнікова, будь-які розмови про захоплення Києва – це абсурд, адже столиця готова захищати себе.
"У нас система оборони побудована в такий спосіб, що ми готові до відсічі і до Києва просто ніхто не дійде. Я вже не кажу про спроможність чотиримільйонного Києва себе захищати. Коли хтось каже, що Київ буде захоплений або впаде за пару діб, – це величезна помилка. Тому я пропоную такий апокаліптичний сценарій навіть не розглядати, це нісенітниця", – запевнив міністр.
Контекст:
У 2014 році, одразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
Наприкінці жовтня 2021 року американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія вкотре стягує війська до кордону з Україною.
Країни Заходу та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.
У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що РФ може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. 11 лютого, за даними The Guardian, президент США Джо Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.
Резніков 6 лютого заявив, що ймовірність значної ескалації з боку Росії оцінюють як низьку. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним та морським компонентом. 14 лютого Резніков зазначив, що РФ не створила жодного ударного угруповання поблизу кордону з Україною.
11 лютого низка країн, зокрема США, закликали своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.
ЦРУ США вважає, що Росія може напасти на Україну 16 лютого. Про це 11 лютого повідомляв, посилаючись на джерела, німецький журнал Der Spiegel. За даними американського каналу NBC News, російські війська можуть використати дев'ять різних маршрутів у межах імовірного повномасштабного вторгнення в Україну. Канал, посилаючись на оцінку американських військових та розвідників, повідомив, що танки "потенційно можуть дістатися Києва протягом 48 годин".
Президент України Володимир Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але, на його думку, в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ в Україну, яка провокує паніку.