Атака РФ спричинила вимкнення ядерної установки в Харкові – МАГАТЕ
Унаслідок атаки країни-агресора РФ у ніч на 12 березня зруйновано електропідстанцію поблизу ядерної підкритичної установки "Джерело нейтронів" Харківського фізико-технічного інституту. Про це йдеться у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) за 19 березня.
За даними атомників, через атаку об'єкт від'єднали від електромережі до 13 березня й він змушений працювати на аварійних дизель-генераторах.
Окрім того, за інформацією МАГАТЕ, на Запорізькій атомній електростанції протягом кількох годин використовували лише резервну лінію електропостачання після планового вимкнення основної для технічного обслуговування.
Повідомляють також про те, що 14 березня Чорнобильську АЕС від'єднали від високовольтної лінії 750 кВ "Київська" майже на 24 години після атаки на електропідстанцію. Унаслідок цього автоматично запускали аварійні дизель-генератори, які забезпечували живлення об’єктів, після чого їх вимкнули вручну.
Також команда МАГАТЕ на Південноукраїнській АЕС заявила про виявлення безпілотника за 1 км від об'єкта 18 березня. Раніше, в ніч із 6 на 7 березня, поблизу станції вже фіксували ще два дрони – приблизно за п'ять кілометрів.
"Ці епізоди підкреслюють, як нестабільність мережі й вразливість зовнішнього електропостачання впливають на ядерну безпеку й захищеність на ядерних об’єктах України", – сказав генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
Контекст:
Науковий центр, в якому розташоване "Джерело нейтронів", потрапляв під обстріл кілька разів, зокрема 6-го, 11-го, 26-го і 28 березня 2022 року. Комплекс повністю знеструмлено, ядерну установку перевели "в глибокий підкритичний стан".
Після одного з обстрілів на території майданчика "Джерела нейтронів" виявили снаряд від РСЗВ "Смерч", який не розірвався.