Аваков: Заява Фокіна про загальну амністію і особливий статус для Донбасу є провокативною і не відповідає національним інтересам
Заява представника України у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Вітольда Фокіна про загальну амністію і особливий статус для всієї території Донбасу є провокаційною і не відповідає національним інтересам. Про це заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, пише пресслужба МВС.
"Жоден наш солдат не має гинути через недолугі політичні спекуляції. Тому заява представника України у ТКГ Вітольда Фокіна про загальну амністію та особливий статус для всієї території Донбасу є провокативною і не відповідає національним інтересам. Пам'ятаємо про те, що за кожен клаптик української землі на Донбасі загинули тисячі наших солдатів", – підкреслив Аваков.
В інтерв'ю виданню "Страна", опублікованому 30 серпня, Фокін заявив, що виступає за загальну амністію і особливий статус для всього Донбасу.
"І з того боку, і з іншого боку було скоєно багато злочинів, які в кінцевому підсумку потрібно розслідувати, а винні нехай понесуть покарання. Але сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців і командирів, моя позиція – потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще – всього Донбасу", – сказав він.
18 серпня президент України Володимир Зеленський призначив Фокіна першим заступником Кравчука в делегації України на перемовинах у Мінську.
Фокін був першим прем'єр-міністром незалежної України, очолював уряд у 1990–1992 роках.
Верховна Рада ухвалила закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у вересні 2014 року (необхідність такого законодавства зафіксована в Мінських угодах про врегулювання конфлікту на Донбасі). Парламент уже кілька разів продовжував його дію, попереднього разу – до 31 грудня 2019 року. 18 грудня Зеленський підписав закон про продовження особливого статусу до 31 грудня 2020 року.
У ст. 10 цього закону зазначено, що всі його основні положення почнуть діяти тільки після проведення на Донбасі місцевих виборів за українським законодавством з дотриманням міжнародних стандартів. Інші статті закону не діють, зокрема: про амністію і недопущення кримінального переслідування учасників подій на Донбасі; про право мовного самовизначення жителів Донбасу і можливість використання російської мови в органах державної влади і місцевого самоврядування.
Після саміту лідерів "Нормандської четвірки" – України, Росії, Франції та Німеччини – у грудні 2019 року Путін заявив про необхідність внесення змін до Конституції України, що закріплюють особливий статус Донбасу "на постійній основі". Зеленський сказав, що чинний закон про особливий статус Донбасу потрібно продовжити на рік. Він підкреслив, що ніколи не погодиться на федералізацію України.