Азовець Дутчак: Редіс нам сказав: "Хлопці, три-чотири місяці – і нас обміняють". Командир у нас пророчий G

Дутчак: 21 вересня я вийшов на плац і кажу: "Хлопці, сьогодні 21-ше число. Я починаю хвилюватися". І тут минає якихось пів години – і починають називати списки для етапування

Фото: Владислав Дутчак / Facebook

Військовослужбовець окремого загону спеціального призначення Національної гвардії України "Азов" сержант Владислав Дутчак (позивний Доцент) розповів в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що пробув у полоні рівно стільки, як обіцяв командир "Азову" Денис Прокопенко (Редіс). 

Дутчак брав участь в обороні Маріуполя Донецької області і був серед військовослужбовців, які утримували останній об'єкт у місті – завод "Азовсталь".

Азовець розповів, що командування гарнізону ухвалило рішення виходити з "Азовсталі", оскільки там було багато поранених військовослужбовців, яким уже було неможливо надавати медичну допомогу. "Треба було рятувати цих хлопців", сказав Дутчак.

Він наголосив, що військові, які обороняли "Азовсталь", саме вийшли із заводу, а не здалися в полон.

"Командир сказав: "Хлопці, є домовленість. Ми виходимо. Ми не здаємося". Ніхто з азовців не піднімав рук, коли ми виходили. Так, на рівні плечей, коли нас обшукували. Але це був вихід під гарантії третьої сторони, сказав ДутчакТільки гарантії третьої сторони і слово російського офіцера: а нам дали слово російського офіцера, а також цей вантаж величезної відповідальності перед нашими пораненими якраз і привів до того, що почали переговори про вихід гарнізону Маріуполя з "Азовсталі".

Азовець розповів, що пробув у колонії в Оленівці, на підконтрольній Росії території Донецької області рівно чотири місяці.

"Дуже запам'яталося, чому чотири місяці. Тому що Редіс, коли звертався до нас, сказав: "Хлопці, є така домовленість: урятують, обміняють поранених, а потім почнеться обмін безпосередньо бійців". Але було очевидно, що офіцерський склад обміняють в останню чергу. Так було нам очевидно на той час... Але водночас ми мали уявлення про Женевську конвенцію [про поводження з військовополоненими], нам обіцяли, що "Женеву" буде дотримано. Тож він сказав, що "щонайбільше три-чотири місяці, хлопці, – і нас обміняють", – згадав Дутчак.

Він розповів, що 21 вересня у колонії вийшов "на так званий плац" і згадав цю обіцянку Прокопенка.

"Кажу: "Хлопці, сьогодні 21-ше число. Я починаю хвилюватися. Вірю в командира нашого, вірю в наше керівництво, в Україну, але трішки хвилююся". І тут буквально минає якихось пів години – і починають називати списки для етапування. Але ми не знали, що нас на обмін ведуть, думали, що нас етапуватимуть чи в Донецьк, чи ще кудись, у Росію. Ось так сталося. Командир у нас пророчий", – сказав азовець.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Оборона Маріуполя тривала з лютого до травня. На заводі "Азовсталь" до середини травня були українські захисники – бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники й поліцейські. На той момент окупанти захопили майже всю територію Маріуполя й регулярно штурмували "Азовсталь", обстрілювали підприємство та скидали на нього авіабомби.

16 травня президент України Володимир Зеленський і Генеральний штаб Збройних сил України повідомили, що з "Азовсталі" розпочали евакуацію українських військовослужбовців, зокрема тяжкопоранених. Станом на кінець жовтня, за інформацією начальника штабу "Азову" Богдана Кротевича (Тавра), у полоні було майже 2 тис. захисників Маріуполя, зокрема 700 азовців.

Частина захисників Маріуполя вже повернулася з полону, серед них – п'ятеро керівників гарнізону, зокрема Прокопенко та його заступник Святослав Паламар (Калина). За умовами обміну керівники гарнізону мають залишатися в Туреччині до кінця війни.

Прокопенка, Паламара, Дутчака і ще 105 азовців звільнили 21 вересня.