Байден у розмові із Зеленським оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на $625 млн. У ньому – нові HIMARS
Президент США Джо Байден під час телефонних переговорів із президентом України Володимиром Зеленським запевнив, що Сполучені Штати й надалі підтримуватимуть Україну і за допомогою санкцій боротимуться з країнами, які підтримують розв'язану Росією війну. Про це 4 жовтня повідомила пресслужба Білого дому.
У розмові брала участь також віцепрезидентка США Камала Гарріс.
Байден і Гарріс у розмові із Зеленським наголосили, що Сполучені Штати ніколи не визнають оголошеної Росією незаконної анексії території України.
"Президент Байден пообіцяв і надалі підтримувати Україну, оскільки вона захищається від російської агресії, стільки, скільки потрібно, включно з наданням сьогодні нового пакету допомоги у сфері безпеки на суму $625 млн, до якого входять додаткове озброєння й обладнання, зокрема HIMARS, артилерійські системи та боєприпаси, а також бронетехніка і транспортні засоби", – ідеться у повідомленні.
Білий дім повідомляє, що Байден у розмові з українським лідером також підтвердив постійну готовність Сполучених Штатів покладати "серйозні витрати" на будь-яку фізичну особу, організацію або країну, які надають підтримку анексії, унаслідок якої Росія незаконно "приєднала" окуповані українські території.
"[Байден] привітав успіх угоди, що дала змогу безпечно експортувати українське зерно на світові ринки, і необхідність забезпечення її продовження. Окрім того, президент Байден наголосив на подальших зусиллях Сполучених Штатів згуртувати світ навколо зусиль України щодо захисту своєї свободи і демократії, як це закріплено в Статуті Організації Об'єднаних Націй", – підсумували у пресслужбі американського президента.
Раніше 4 жовтня у CNN зазначили, що переговори провели на тлі інформації про те, що США готують новий пакет допомоги Україні на $625 млн. До нього, за даними ЗМІ, входять ще чотири високоточні системи реактивного вогню HIMARS, 16 105-мм гаубиць і 16 155-мм гаубиць, а також боєприпаси до них.
28 вересня Пентагон у межах ініціативи сприяння безпеці України (USAI) оголосив про новий пакет оборонної допомоги на $1,1 млрд, до якого увійдуть 18 нових установок HIMARS (їхнє постачання розтягнеться на кілька років).
Байден також підписав закон про фінансування уряду США до 16 грудня, повідомила 30 вересня пресслужба Білого дому. До документа входить допомога Україні на суму приблизно $12,3 млрд.
Контекст:
Від початку повномасштабного вторгнення Росії США надали Україні військову, гуманітарну та пряму економічну допомогу на $25 млрд, заявив Байден 21 вересня.
США надають військову допомогу Україні переважно за системою "президентського скорочення" запасів Пентагону. Окрім того, США допомагають Україні у межах Ініціативи сприяння безпеці України (USAI) у тривалішій перспективі – укладаючи контракти з промисловістю на виробництво зброї.
Окремо у Сполучених Штатах ухвалили закон про лендліз для України, згідно з яким США зможуть позичати або здавати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи. Амбасадорка України у США Оксана Маркарова пояснила, що для оборонної допомоги Україні міноборони США поки що використовує програми безплатного передання зброї, а лендліз – це додатковий інструмент, який застосовуватимуть у разі потреби.