Блінкен заявив, що Росія готова до вторгнення в Україну
Ведучий Лестер Голт запитав дипломата, чи є підстави вважати, що російські війська можуть атакувати Україну вже цієї ночі.
"Так, – відповів Блінкен. – На жаль, Росія розмістила свої війська у фінальній точці готовності для переходу через кордон України на півночі, сході та півдні. Має такий вигляд, ніби все готове для того, щоб Росія розпочала велику агресію проти України".
"Щоб було зрозуміло. Ви думаєте, що сьогодні це може статися?" – перепитав Голт.
"Послухайте, я не можу вказати дату чи точний час, але все готове для того, щоб Росія могла рухатися вперед", – сказав він.
Телеканал ABC News із посиланням на високопоставленого представника міноборони США повідомив, що приблизно 80% російських сил, зосереджених поблизу України, перебувають на "передових позиціях" і "готові діяти", якщо буде віддано наказ про вторгнення.
Чиновник сказав, що вторгнення може статися "з дня на день і цілком можливо, що сьогодні саме цей день".
Заява Блінкена з'явилася після публікацій у низці американських ЗМІ, зокрема Newsweek і CNN, що 23 лютого США попередили українську владу, що Росія готується до повномасштабного вторгнення в Україну протягом наступних 48 годин. Джерело в Пентагоні повідомило журналістам, що операція РФ матиме комплексний характер. Імовірно, вона почнеться з кібератаки, за якою буде наземне вторгнення, яке, найімовірніше, відбудеться вночі. За даними співрозмовників Newsweek, операція не обмежиться наземним вторгненням, вона охоплюватиме авіаудари та обстріли крилатими ракетами.
Видання звернуло увагу, що незабаром після того, як Newsweek стало відомо про прогнози США, деякі урядові сайти в Україні перестали працювати, що може сигналізувати про "потенційну широкомасштабну кібератаку".
Контекст:
У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, які надає Україна.
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня ЗМІ з посиланням на західні розвідки почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
За даними президента України Володимира Зеленського, біля українського кордону зараз перебувають 150 тис. російських військових, техніка та важке озброєння. 18 лютого, виступаючи на Мюнхенській конференції з безпеки, він заявив, що Україна захищатиме себе – "стоїть у нас на кордоні 50 тис., 150 тис. чи 1 млн солдатів будь-якої армії". "Щоб дійсно допомогти Україні, не потрібно казати, скільки їх – військових, техніки. Потрібно сказати, а скільки нас", – звернувся глава держави до західних союзників.
Президент США Джо Байден заявив 18 лютого, що має підстави вважати, що президент РФ Володимир Путін уже ухвалив рішення про вторгнення і що Росія нападе на Київ.
На тлі нарощування російських військових сил на кордоні із 17 лютого фіксують різку ескалацію на Донбасі, унаслідок якої гинуть українські військовослужбовці та мирні жителі. 21 лютого Росія заявила про визнання незаконних збройних угруповань "ДНР" та "ЛНР", які діють на сході України, "незалежними республіками".
Після цього рішення США, Канада, Великобританія, Японія та ЄС запровадили проти Росії санкції. Західні країни наголосили, що в разі повномасштабного вторгнення в Україну ці обмеження буде значно посилено.
В Україні оголосили про призов резервістів та запровадили надзвичайний стан.
23 лютого стало відомо, що бойовики "ДНР" та "ЛНР" попросили Путіна допомогти "у відбитті агресії" нібито з боку України. МЗС України ініціювало термінове засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку із цим. Цього ж дня Зеленський записав спеціальне звернення до росіян, у якому закликав не допустити війни. "Почуйте нас: народ України хоче миру! Влада України хоче миру. Хоче і робить усе, що може. Ми не самі, це правда. Україну підтримує багато країн. Тому що йдеться не про мир за всяку ціну. Ідеться про мир і принципи, про справедливість, про міжнародне право, про право на самовизначення, право самим визначати своє майбутнє, право кожного суспільства на безпеку, право кожної людини на життя без загроз… Це все важливо для нас і для світу… Я точно знаю, що це важливо і для вас", – сказав він.