Бойовики на Донбасі планують теракт в одній із церков Московського патріархату під час великодньої служби – штаб ООС

У командуванні ООС підкреслили, що відповідальним за ймовірну ескалацію конфлікту є керівництво російсько-окупаційних військ
Фото: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook

Бойовики на Донбасі планують низку провокацій на Великдень. Про це 23 квітня у Facebook повідомляє штаб операції Об'єднаних сил.

За даними ООС, керівництво російських окупаційних військ планує терористичні акти під час проведення великодньої служби в одній із церков Московського патріархату, що може призвести до масових жертв серед парафіян.

"Зазначене дасть змогу Росії звинуватити Україну в нехтуванні моральними, релігійними принципами та геноциді власного народу, а також ввести на територію України регулярні війська ЗС РФ", – зауважили у штабі ООС.

Окрім того, згідно з інформацією, яка стала відома українській розвідці від представників управління 2-го армійського корпусу російсько-окупаційних військ, 25 квітня бойовики мають намір застосувати для провокацій озброєння і військову техніку з нанесенням маскування на кшталт "піксель", яку використовують підрозділи Збройних сил України.

"Встановлено, що одна з таких провокацій має відбутися на дебальцевському напрямку із залученням найманців "Союзу добровольців Донбасу", які отримали відповідні вказівки від своїх кураторів щодо імітації наступу на позиції 7-ї окремої мотострілецької бригади 2-го армійського корпусу з метою руйнування інженерно-фортифікаційного обладнання перших позицій і нанесення втрат підрозділам цієї ж бригади. При цьому не виключаються втрати також серед цивільного населення", – ідеться в повідомленні.

У командуванні Об'єднаних сил наголосили, що цілковито дотримуються Мінських домовленостей, тому відповідальним за ймовірну ескалацію конфлікту, а також загибель цивільного населення є виключно керівництво російсько-окупаційних військ.

Цього року Великдень випадає на неділю, 2 травня.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. людей.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що супротивник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Від початку 2021 року загинуло понад 30 українських військових, говорив Зеленський 16 квітня.

Наприкінці березня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною, а головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави".

РФ стягнула до кордону з Україною не менше як 89 тис. військових, говорив 14 квітня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. Чисельність російських військ на кордоні з Україною і в окупованому РФ Криму сягнула 150 тис., заявив верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель 19 квітня, згодом цифру скоригували до 100 тис. Прессекретар Пентагону Джон Кірбі відмовився називати точну цифру, але повідомив, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили із 2014 року".

Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія за три тижні перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучили до навчань, які завершать протягом 14 днів.

22 квітня він повідомив, що наступного дня війська почнуть повертатися в пункти постійної дислокації.