Буданов заявив, що Гіркін уже в Україні і відоме одне з місць його перебування
Українська розвідка має інформацію про прибуття на тимчасово окуповану територію України колишнього ватажка бойовиків "ДНР", терориста Ігоря Гіркіна (Стрєлкова). Про це начальник Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО) України генерал-майор Кирило Буданов розповів в інтерв'ю проєкту "Орестократія", яке видання "Обозреватель" опублікувало 18 жовтня.
"Відоме одне з місць його перебування, він уже прибув на територію окупованої України, всього іншого давайте зачекаємо. Шанси є", – сказав Буданов.
Він не став уточнювати, чи правдива інформація, що колишній ватажок бойовиків "ДНР" перебуває в Херсонській області.
Розвідник також прокоментував нагороду у розмірі $100 тис., яку оголосило ГУР МО за затримання й передавання Гіркіна в український полон.
"Це в принципі не так дорого за таку особу. Він є важливим носієм інформації, перш за все – для міжнародного кримінального судочинства. У принципі, як кажуть, він є клієнтом Гааги. Він навіть "не наш" буде. ГУР знайде такі гроші, щоб допомогти нашим колегам із Гааги", – пояснив, розсміявшись, Буданов.
Він додав, що після оголошення про винагороду за російського терориста вже отримав кілька повідомлень, які його зацікавили.
"Окрім усього шлаку, який надсилають на той номер телефону [вказаний в оголошенні], з'явилися кілька людей з абсолютно реальними пропозиціями, і це було досить для мене цікаво. Давайте подивимося", – запропонував глава ГУР МО України.
Після повідомлень російських пропагандистів про те, що Гіркін відновлює участь у війні Росії проти України, 15 жовтня у соцмережах українців з'явилися пости з оголошеннями про винагороду за взяття його в полон. ГУР МО пообіцяло за Гіркіна $100 тис. – найбільше за всіх.
"Інформацію передавати за номером: +380 93 117 5809 – зв'язок через Viber, WhatsApp, Telegram, Signal", – уточнили в ГУР.
Контекст:
Гіркін народився 1970 року в Москві. Брав участь у воєнних конфліктах у Придністров'ї й Боснії, а також у двох чеченських кампаніях, захоплюється військовою реконструкцією. Під час війни в Чечні, за даними російських правозахисників, викрадав та, імовірно, мав стосунок до вбивств місцевих жителів.
За інформацією видання "Сноб", Гіркін з 1996-го до 2013 року був співробітником Федеральної служби безпеки РФ. До 2014 року, за даними СБУ, Гіркін неодноразово бував в Україні. Востаннє він легально перетнув кордон України 26 лютого 2014 року – прилетів до Сімферополя. Під час анексії Криму Росією був радником голови окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова.
У квітні 2014 року Гіркін переїхав на Донбас. Під його керівництвом 12 квітня бойовики захопили Слов'янськ у Донецькій області. 5 липня бойовики на чолі з Гіркіним покинули місто й переїхали до Донецька. Із травня до серпня 2014 року Гіркін називав себе "міністром оборони ДНР". На початку серпня стало відомо, що він склав повноваження й повернувся до Росії.
Гіркін перебуває у розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема за ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Він – один із чотирьох обвинувачених у справі про аварію малайзійського літака Boeing 777 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Судовий процес триває у Нідерландах, Гіркін відмовився у ньому брати участь. Він перебуває під санкціями ЄС і США.