"Чого не вигадаєш, аби приховати розкрадання держкоштів". Розслідувачі Molfar вважають, що РФ бреше про причини вибуху на Кримському мосту

Вибух на Кримському мосту стався 8 жовтня
Фото: EPA

Експерти з OSINT-ком'юніті Molfar, які займаються розслідуванням та документуванням воєнних злочинів РФ, вважають, що офіційна версія Росії про вибух на Кримському мосту – це брехня і маніпуляція, придумані для приховування розкрадання бюджетних коштів. Відповідне розслідування опубліковано 11 жовтня на сайті Molfar.

У розслідуванні вказують, що 8 жовтня на Керченському мосту обвалилося два прольоти, частково впав ще один сусідній, про який не згадують в офіційній версії. Також було підірвано залізничний потяг, де обгорів залізничний проліт, згідно із супутниковими знімками, опублікованими компанією Maxar.

У статті російського видання "Медуза" йдеться, що під час пожежі було пошкоджено понад кілометр залізничних колій. У Molfar зазначають, що залізничне полотно і друга автомобільна смуга руху залишилися практично неушкодженими. Знищено лише огорожу й обгоріло покриття, але опори і дорожні полотна цілі.

Експерти Molfar проаналізували заяви РФ щодо вибуху на мосту і виявили кілька невідповідностей.

У РФ заявили, що у вантажівці, яка вибухнула, перевозили вибухонебезпечні матеріали – добрива із селітрою. Але згідно з правилами перевезення, небезпечні вантажі мають транспортувати виключно із супроводом. У деяких же публікаціях росЗМІ зазначено, що водій мав перевозити 21 тонну плівки, яка була вкладена на палети. Але російське агентство РБК припускає, що водія могли "використати наосліп", тому що той нібито одержав замовлення на транспортування добрива через інтернет.

Вантажівки не перевірили під час в'їзду на міст, пишуть російські пропагандисти. Хоча, як зазначають експерти, повинні були, зважаючи на те, який небезпечний вантаж транспортував автомобіль. Тим більше, що всі в'їзди на міст обладнано стаціонарними інспекційно-оглядовими радіотехнічними комплексами СТ-6035.

Під час вибуху вантажівки на мосту має залишитися дірка у дорожньому полотні, але воно встояло.

Переглядаючи відео з вибухом, на деяких кадрах можна розгледіти, що вибухів лише на автодорозі було два, а потім ще один – на залізничному полотні. Про це свідчить біла смуга, яка з'явилася до вибуху, тобто, ймовірно, через ракетний удар або підрив знизу.

Фото: molfar.global

А вантажівка, яка, за офіційною інформацією РФ, була причиною руйнування мосту, навіть не була в епіцентрі вибуху, хоча й потрапила пізніше під нього, наголошують розслідувачі.

Наприкінці відео видно, що автівка, яка їхала зустрічною смугою, але була дуже близько до вантажівки, змогла проїхати певну відстань (і в неї навіть світилися фари).

Фото: molfar.global

На іншому відео, якщо переглядати покадрово момент вибуху, видно, як з'являється білий спалах праворуч від вантажівки, з боку ліхтарного освітлення мосту.

Фото: molfar.global

Вантажівка й легкова автівка – на автополотні без пошкоджень. Далі після вибуху можна побачити, що дим і вогонь починають поширюватися також праворуч, крізь ліхтарі.

На відео в момент вибуху вантажівка і легкова автівка – біля об'єкта за полотном мосту, а легкова машина, яка їхала зустрічною смугою, – ближче до вибуху. Також на відео видно, як на смузі у напрямку Криму легковик обганяє вантажівку біля об'єкта за мостом.

Версії причин вибух на Кримському мосту

"Теоретично, якби ракету запустили наші ЗСУ, то ймовірним місцем запуску могло б бути місто Оріхів Запорізької області. Саме звідти без шкоди для пускової установки, гіпотетично, можна було б запустити ракету по Кримському мосту. Але враховуємо відстані: від Оріхова до Керченського мосту (повітрям) приблизно 260 км, а до лінії фронту – 6–7 км", – зазначили у Molfar.

Якщо розглядати гіпотезу, що удар по мосту був з Оріхова, то для цього могли б використати AGM/RGM-84 "Гарпун", яку Україні свого часу передала Данія, кажуть розслідувачі. Водночас там підкреслюють, що якби по мосту запустили ракету, то ступінь ураження був би значно більшим.

Окрім того, якщо зважити на всі обставини вибуху, то ракету треба було б випускати з південно-західного боку. Тоді ракета летіла б над Кримом і, мабуть, потрапила б у зону російських мобільних чи стаціонарних радіолокаційних станцій. Тобто ракету збили б, вважають у Molfar.

Альтернативна версія – міст підірвали знизу за допомогою повітряного або водяного дрона, човна або мінування опор.

"Як бачимо, офіційна версія Росії побудована на брехні та маніпуляції. Але чого тільки не придумаєш, аби приховати розкрадання бюджетних коштів. Бо цього року на безпеку Керченського мосту виділили 2 млрд руб. Але схоже, треба просто російським бойовим дельфінам підняти зарплату, щоб вони краще захищали Керченський міст", – підсумували у Molfar.

Контекст:

Уранці 8 жовтня на Кримському мосту сталася сильна пожежа. У РФ стверджують, що на мосту вибухнула вантажівка, внаслідок чого спалахнули паливні цистерни залізничного складу і було зруйновано два автомобільні прольоти.

Президент РФ Володимир Путін доручив створити урядову комісію у зв'язку з "надзвичайною подією" і підписав указ, яким поклав на ФСБ РФ повноваження щодо організації захисту транспортного переходу через Керченську протоку. Він також заявив, що до вибуху причетні спецслужби України.

Слідком РФ заявив про трьох загиблих унаслідок вибуху і порушив кримінальну справу. За версією російського "слідства", всі загиблі – пасажири легкового автомобіля, який опинився поряд із вантажівкою, що вибухнула. Власник – це нібито житель Краснодарського краю. Пізніше агентство ТАСС повідомило, що кількість загиблих збільшилася до чотирьох.

Представники української влади коментували факт вибуху на мосту, але не підтверджували причетності до цього України. Міноборони України нагадало про російський крейсер "Москва", який потопили українські захисники. "Роль СБУ або будь-якого державного органу України у "бавовні" коментуватимемо після нашої остаточної перемоги", – сказав речник СБУ Артем Дехтяренко.

12 жовтня ФСБ Росії звинуватила у підриві Кримського мосту співробітників Головного управління розвідки Міністерства оборони України та його керівника Кирила Буданова. Відомство заявило, що в організації вибуху брали участь громадяни України, Грузії та Вірменії, і повідомило про затримання вісьмох людей"Нісенітниця – вся діяльність ФСБ і Слідчого комітету", – прокоментували у ГУР.