Чорновіл: Наскільки мені відомо, ініціатором телефонної розмови був Путін, а не Порошенко. Хоча в Кремлі кажуть інакше
Якщо під час телефонної розмови президент України Петро Порошенко і російський президент Володимир Путін і обговорювали можливість уведення миротворців на Донбас, то лише поверхово, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл.
Після оприлюднення "кремлівської доповіді" російська влада змушена демонструвати здатність домовлятися, заявив виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл, коментуючи телефонну розмову президента України Петра Порошенка і президента РФ Володимира Путіна.
"Фактично спілкування президентів України і Росії останнім часом організовували через посередників або в багатосторонньому режимі. Якщо говорити про останній дзвінок, то, наскільки мені відомо, ініціатором телефонної розмови був Путін, а не Порошенко. Хоча в Кремлі кажуть інакше. Звичайно, цю розмову було узгоджено заздалегідь. Не можна просто так узяти й зателефонувати іншому президенту. Після публікації "кремлівської доповіді" Росії потрібно демонструвати здатність домовлятися. У цьому полягав їхній інтерес у цій розмові. Причому росіянам потрібно продемонструвати якісь результати. Тому, думаю, найближчим часом усе-таки відбудеться обмін утримуваними особами на Донбасі. І це дуже добре для України", – зазначив політолог.
За його словами, питанням можливого введення на Донбас миротворців займаються не український і російський лідери, а спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер і радник президента РФ Владислав Сурков.
"Для України важливе життя кожної людини. Тому проблема з утримуваними особами стає все актуальнішою. На мою думку, обговорювали саме гуманітарні питання. Крім продовження обміну, це допущення Червоного Хреста на всю окуповану територію. Вони мають шукати утримуваних осіб, про яких у нас зараз немає інформації. Також у нас велика кількість зниклих безвісти – треба встановити їх місцеперебування. Якщо Порошенко та Путін і обговорювали можливість уведення миротворців на Донбас, то лише поверхово. Цим питанням займаються Волкер і Сурков. Порошенко і Путін спілкувалися телефоном і у 2015-му, і у 2016 році. А тоді ситуація була набагато складнішою. Ми змушені з ними контактувати", – заявив Чорновіл.
14 лютого спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що між Путіним і Порошенком відбулася телефонна розмова. За його словами, ініціатором була українська сторона, а темою обговорення був обмін утримуваними особами.
За словами президента України, він обговорив із Путіним питання обміну утримуваними особами і можливе введення на Донбас миротворчої місії.
27 грудня 2017 року на Донбасі відбувся останній великий обмін утримуваними особами. За даними Генеральної прокуратури, Україна тоді обміняла 233 затриманих на 73 українських заручників.
21 січня 2018 року бойовикам на тимчасово окуповані території передали помилувану президентом України Петром Порошенком Надію Козлову. 24 січня бойовики звільнили бійця 92-ї бригади Збройних сил України Романа Савкова.
Радник голови СБУ Юрій Тандіт повідомив 31 січня, що бойовики на Донбасі незаконно утримують 108 українців.
Представник України в тристоронній контактній групі в Мінську Леонід Кучма припускає, що наступний обмін утримуваними людьми на Донбасі може відбутися до березня 2018 року. Прес-секретар Кучми Дарка Оліфер зазначила, що на засіданні гуманітарної підгрупи контактної групи 14 лютого українська сторона порушувала питання про звільнення своїх громадян.