Данілов продемонстрував амбасадорці США, як Україна контролює зброю, отриману від Заходу

Моніторинговий центр розпочав роботу 24 лютого
Фото: Рада національної безпеки і оборони України / Facebook
Секретар Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олексій Данілов продемонстрував амбасадорці США в Україні Бріджит Брінк роботу модуля інформаційно-аналітичної системи СОТА, за допомогою якої моніторять постачання у країну озброєння від партнерів. Про це пресслужба РНБО 15 вересня повідомила у Facebook.

За його словами, модуль запустили 24 лютого, в день початку повномасштабного вторгнення Росії. Публічно систему презентували у липні. За її допомогою все озброєння, яке надають країни-союзники, перебуває під ретельним контролем держави "з моменту перетину кордону до розподілу на місцях", ідеться в повідомленні.

Данілов зазначив, що інші модулі СОТА допомагають "розуміти сьогодення та будувати прогнози на майбутнє" на основі верифікованих даних.

Секретар РНБО подякував Брінк за допомогу США в боротьбі з агресором, назвавши її "життєво важливою для нашої перемоги".

Амбасадорка, зі свого боку, сказала, що США продовжать військову і гуманітарну підтримку України. 

12 липня заступниця держсекретаря з контролю над озброєннями та міжнародною безпекою Бонні Дженкінс заявила, що США співпрацюють з українським урядом у питанні обліку та захисту від незаконних витоків зброї, яку Вашингтон надає Україні для боротьби з російською агресією.

Вона зазначила, що американська сторона "серйозно ставиться" до відповідальності щодо захисту оборонних технологій і запобігання їх витоку або незаконного поширення.   

Контекст:

У липні єврокомісарка із внутрішніх справ Ільва Йоганссон висловила побоювання, що мафія і різні злочинні угруповання дістануть доступ до зброї з України, як це було під час воєнного конфлікту в Югославії. У Європолі заявили про довіру українській стороні в її діях щодо недопущення контрабанди зброї до ЄС. 

У Білому домі сказали, що в Україні поділяють стурбованість щодо підзвітності і нагляду та працюють над цим питанням спільно з американською адміністрацією. "Але ми маємо пам'ятати: як тільки озброєння опиняється в руках Збройних сил України – це власність України. Крім того, ми не диктуємо, як вони мають використовувати кожну одиницю зброї на полі бою", – заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

Міністр оборони України Олексій Резніков відкинув можливість того, що Україна може стати джерелом контрабанди зброї. Водночас контроль за озброєнням, що доправляють союзники, планують посилити, запевнив він.

19 липня Верховна Рада створила тимчасову спеціальну комісію з питань моніторингу отримання і використання озброєння, наданого Україні міжнародними партнерами під час воєнного стану. До складу ТСК увійшло 15 народних депутатів із усіх фракцій та груп парламенту.