Деякі країни в ОБСЄ блокують продовження мандата місії ОБСЄ на Донбасі – МЗС України

2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію
Фото: EPA
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що припинення діяльності спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в Україні може призвести до подальшої неконтрольованої ескалації.

Міністерство закордонних справ України 26 березня назвало неприйнятним те, що деякі країни – члени ОБСЄ блокують рішення про продовження мандата спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в Україні на наступні 12 місяців. Дія поточного мандата завершується 31 березня.

На думку українського дипломатичного відомства, в разі відсутності консенсусу щодо продовження мандата згортання діяльності СММ ОБСЄ "гратиме на руку тільки Російській Федерації".

"Незаконна військова діяльність збройних формувань РФ на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей України залишиться поза полем зору міжнародної спільноти, припиниться міжнародна фіксація порушень державою-агресором режиму припинення вогню, що може призвести до подальшої неконтрольованої ескалації", – заявили в МЗС України.

У міністерстві нагадали, що окупаційна влада постійно перешкоджала діяльності СММ, блокувала доступ її спостерігачів на територію окупованого Криму і Севастополя, обмежували можливості спостереження на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, насамперед у районах, прилеглих до державного російсько-українського кордону, заважала фіксації порушень прав людини.

"Уже від початку квітня ОБСЄ може втратити свій ключовий інструмент сприяння врегулюванню російсько-українського збройного конфлікту. Непродовження мандата СММ завдасть серйозного удару по авторитету ОБСЄ як регіональної безпекової організації, виконання безпекових положень Мінських угод та домовленостей нормандського формату критично ускладниться без моніторингу місії", – ідеться в заяві.

У МЗС України закликали всі сторони відмовитися від "деструктивної позиції, приєднатися до консенсусу та уможливити продовження діяльності СММ ОБСЄ в Україні".

2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між ЗСУ з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.

Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.

СММ ОБСЄ є неозброєною цивільною місією, яка спостерігає за ситуацією в усіх регіонах України. Вона регулярно готує звіти про ситуацію в країні, а також бере участь у переговорах між сторонами конфлікту на Донбасі.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 4 лютого глава МВС Арсен Аваков заявив, що на Донбасі "жодного мирного процесу вже немає". "Діють снайперські пари, діють міномети, обстріли. Війна триває", – сказав він.

26 березня приблизно о 14.00 у районі селища Шуми Донецької області внаслідок обстрілу з боку окупантів загинуло четверо українських військових, двоє дістали поранення. Українська делегація у тристоронній контактній групі зібралася на екстрене засідання, за підсумками якого ініціювала позачергове засідання безпекової підгрупи ТКГ, присвячене сьогоднішньому загостренню. Очікують, що його проведуть 27 березня.