"Демонстрація справжньої "зацікавленості" Росії у перевірці". Подоляк і МЗС України прокоментували обстріл окупантами маршруту місії МАГАТЕ
"Росія завдає демонстративних ударів по Енергодару [Запорізької області], б'ючи по офіційному маршруту місії МАГАТЕ. Щоб звинуватити в цьому Україну. Зруйновано будинки. Це демонстрація справжньої "зацікавленості" Росії у перевірці. І це ще один доказ справжньої ваги російських "гарантій" для будь-яких посередників", – написав Подоляк.
Зі свого боку, речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко у Twitter заявив, що Росія має припинити обстріли та гарантувати безпеку місії.
"Порушуючи свої зобов'язання, російська армія веде масований обстріл коридору, яким місія МАГАТЕ має проїхати із Запоріжжя до АЕС. Росія мусить негайно припинити ці небезпечні провокації й гарантувати безпечний прохід МАГАТЕ", – написав дипломат.
Російські окупанти 1 вересня з 5.00 обстрілюють Енергодар, де розташована Запорізька АЕС. Голова Запорізької ОДА Олександр Старух заявив, що окупанти також ведуть обстріл заздалегідь погодженого маршруту МАГАТЕ із Запоріжжя до ЗАЕС.
Через обстріли з боку російських окупантів на захопленій Запорізькій АЕС вимкнувся робочий 5-й енергоблок, повідомила 1 вересня пресслужба "Енергоатому". Аварійний захист спрацював о 4.57 після чергового мінометного обстрілу росіянами майданчика ЗАЕС.
Контекст:
Енергодар і Запорізька АЕС на початку березня опинилися під окупацією російських військовослужбовців, із 4 березня станція працює під їхнім контролем.
З серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар, звинувачуючи в обстрілах Україну. Окрім того, з околиць Енергодара російські війська регулярно обстрілюють населені пункти Дніпропетровської області, розташовані на протилежному березі Дніпра, зокрема Нікополь.
30 серпня до України прибула місія МАГАТЕ для візиту на ЗАЕС під керівництвом директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі. Експерти мали потрапити в Енергодар орієнтовно вранці 1 вересня. Спочатку візит на АЕС планували в період із 31 серпня до 3 вересня, частину експертів МАГАТЕ після цього хотіла залишити на об'єкті на постійній основі для моніторингу ситуації.