Денісова повідомила, що стан українця Атаманчука, якого незаконно утримують в ОРДЛО, стрімко погіршується через перелом стегна
"4 вересня 2018 року пізно ввечері до будинку Атаманчуків у тимчасово окупованому Донецьку увірвалися люди в балаклавах та військовій формі без розпізнавальних знаків. Після обшуків Віталія разом із дружиною та сином вивезли до ізолятора тимчасового тримання міста Донецька, де піддавали катуванню та психологічному тиску. Через 30 діб жінку із сином відпустили, а Віталій до цього часу залишається в полоні", – заявила вона.
7 жовтня 2019 року "верховний суд" терористів "ДНР" незаконно засудив Атаманчука до 17 років в'язниці за нібито "шпигунство на користь України".
"У Макіївській виправній колонії №32 у березні 2021 року за невідомих обставин Віталій зламав стегно. Замість потрібної хірургічної операції йому наклали на три місяці фіксатор, унаслідок чого кістка неправильно зрослася. Тепер чоловік може пересуватися лише за допомогою ходунків. У такому віці неправильне лікування перелому може призвести до летальних наслідків. Крім того, у Віталія ішемічна хвороба серця, захворювання Бехтерєва, яке прогресує та будь-якої миті може спричинити параліч. Ліки, які донька передає батькові, він вчасно не отримує", – повідомила Денісова.
Вона зазначила, що до Атаманчука, як і до інших осіб, яких незаконно утримують, окупаційна влада не допускає представників міжнародних гуманітарних місій.
"Такі дії стосовно громадянина України Віталія Атаманчука є порушеннями не лише українського законодавства, але й норм міжнародного права, у тому числі Женевських конвенцій 1949 року про правила ведення війни, додаткових протоколів до Женевських конвенцій від 1977 року та Європейської конвенції із захисту прав та основоположних свобод людини 1950 року. Звертаюся до керівництва Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні: терміново здійснити візит до Віталія Атаманчука, сприяти у забезпеченні його кваліфікованою медичною допомогою", – заявила омбудсменка.
Денісова також попросила координаторку ОБСЄ у гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі Шарлотту Реландер "особисто втрутитися задля надання відповідної допомоги".
"Враховуючи критичний стан здоров'я Віталія Атаманчука, наполягаю на його негайному звільненні", – додала вона.
Контекст:
У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 людей, українська влада передала їм 14.
У грудні представник Донецької області у ТКГ журналіст Сергій Гармаш розповідав, що окупанти блокують обмін. За словами омбудсменки Людмили Денісової, переговори щодо обміну утримуваними особами практично заморожено через позицію РФ.
У Службі безпеки України у відповідь на запит "Радіо Свобода" на початку березня 2021 року повідомляли, що 268 осіб вважають незаконно позбавленими волі на не підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей. Денісова в червні говорила, що бойовики в ОРДЛО утримують у в'язницях 405 громадян України.
У травні 2021 року бойовики "ЛДНР" передали свої списки на обмін утримуваними особами.
Спікер української делегації у ТКГ Олексій Арестович 10 червня повідомив, що у списку на найближчий обмін перебуває 90 осіб, це військовослужбовці та співробітники спецслужб України, які потрапили в полон під час виконання бойових завдань.