Держдеп наказав співробітникам посольства США, які не обіймають критично важливих посад, виїхати з України, надання консульських послуг зупинять

Із 13 лютого посольство США не надаватиме консульських послуг
Фото: EPA
Держдепартамент США 12 лютого наказав штатним співробітникам посольства США в Україні виїхати з країни. Про це повідомило посольство США.

"12 лютого 2022 року Держдепартамент наказав виїхати американським штатним співробітникам посольства США в Україні через подальшу загрозу воєнних дій із боку Росії. Громадяни США не мають подорожувати в Україну, а ті, хто перебуває в Україні, мають виїхати негайно, використовуючи комерційні або інші транспортні засоби, доступні для приватного використання", – ідеться в повідомленні.

23 січня Держдеп дозволив добровільний від'їзд американських штатних співробітників посольства та наказав здійснити виїзд із посольства членів сімей співробітників, нагадали у дипмісії.

Із 13 лютого надання консульських послуг у посольстві США у Києві буде зупинено.

"Посольство підтримуватиме невелику консульську присутність у Львові для врегулювання надзвичайних ситуацій, але не зможе надавати паспортні, візові або звичайні консульські послуги. Громадяни США можуть звернутися по ці послуги до посольств США у сусідніх країнах. Громадяни США, яким потрібна екстрена допомога в Україні, мають заповнити цю онлайн-форму, і Держдепартамент відповість", – зазначено в повідомленні.

Зокрема, вказану онлайн-форму посольство рекомендувало заповнити громадянам США, які не мають наміру виїжджати з України.

"Повідомлення про російське військове нарощування на кордоні з Україною і далі постійно надходять, що вказує на ймовірність значних воєнних дій проти України. Умови безпеки, особливо вздовж кордону України, в окупованому Росією Криму та районах на сході України, які контролює Росія, непередбачувані і можуть несподівано погіршитися. В Україні, зокрема в Києві, регулярно відбуваються демонстрації, де іноді спалахує насильство. Громадяни США в Україні мають знати, що уряд США не зможе евакуювати їх у разі воєнних дій з боку Росії будь-де в Україні. Військові дії можуть розпочатися будь-коли і без попередження, і це також суттєво вплине на здатність посольства США надавати консульські послуги, включно з допомогою громадянам США у виїзді з України", – заявили у посольстві.

У повідомленні у Facebook посольство уточнило, що основна команда дипмісії залишиться у Києві.

"Сьогодні Державний департамент США наказав виїхати з посольства США в Києві дипломатам, які не обіймають критично важливих посад, через постійні повідомлення про нарощування російських військових на кордоні з Україною, які вказують на ймовірність значних воєнних дій проти України. Незважаючи на прогнозоване скорочення нашого дипломатичного персоналу, наша основна команда залишиться в Україні з нашими численними українськими колегами, відданими справі", – ідеться в повідомленні.

Заклики до іноземних громадян покинути Україну напередодні прозвучали від влади США, Японії, Нідерландів, Латвії, Естонії, Північної Македонії, Великобританії, Ізраїлю, Данії, Канади та Чорногорії.

МЗС Норвегії рекомендує не лише покинути Україну, а й утриматися від поїздок також до Росії та Білорусі. Тим, хто перебуває у РФ, також радять не перебувати на відстані 250 км від кордону з Україною.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. За даними Міноборони України станом на 28 січня, поблизу українського кордону перебувало приблизно  112 тис. військових РФ, із морською та авіаційною компонентою – майже 130 тис.

Країни Заходу та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як повідомила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, у середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.

24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав 2 лютого, що немає жодних достеменних теоретичних дат початку ймовірного широкомасштабного вторгнення Росії до України.

Міністр оборони України Олексій Резніков 6 лютого заявив, що ймовірність значної ескалації з боку Росії станом на сьогодні оцінюють як низьку.

8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі і тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним та морським компонентами.