Держдеп про ядерну зброю РФ у Білорусі: Лукашенко передає більше контролю над країною Кремлю
Він зазначив, що США бачили повідомлення про російсько-білоруську угоду і будуть далі стежити за її розвитком і наслідками. Водночас, за його словами, Вашингтон не бачить "ні причини для коригування своєї ядерної політики, ні будь-яких ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю".
"Що стосується Білорусі, то це ще один приклад того, як Лукашенко робить безвідповідальний і провокаційний вибір, передаючи більше контролю над Білоруссю Кремлю всупереч волі білоруського народу. А для Росії це ще один безвідповідальний крок Кремля", – заявив спікер.
Контекст:
25 березня Путін заявив, що Лукашенко попросив його розгорнути у країні тактичну ядерну зброю. За словами президента РФ, будівництво сховища на території Білорусі закінчиться до 1 липня. Путін стверджував, що поки йдеться не про передання ядерної зброї, а про підготовку носіїв ядерної зброї та екіпажів для них.
Приводом для такого кроку, за словами президента РФ, стала заява Великобританії про постачання Україні боєприпасів зі збідненим ураном. Водночас у Великобританії наголошували, що цей компонент не має нічого спільного з ядерною зброєю чи потенціалом і Росія "знає про це, але навмисно намагається дезінформувати". У НАТО розкритикували Путіна за "небезпечну і безвідповідальну" ядерну риторику.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз може запровадити нові санкції, якщо Росія розмістить ядерну зброю на території Білорусі.
25 травня Лукашенко стверджував, що російські тактичні ядерні боєприпаси вже почали переміщати до Білорусі. Путін 9 червня заявив, що розміщення російської ядерної зброї в Білорусі розпочнеться в липні.
Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю південнокорейському виданню Chosun Ilbo, яке вийшло 30 травня, зазначив, що розміщення російської ядерної зброї в Білорусі нічого не означає для України. За його словами, Росія "не раз і не два" озвучувала ядерні погрози й перекидання тактичної зброї в Білорусь є не більш як політичним вивертом.