Дії окупантів підірвали безпеку Запорізької АЕС – британська розвідка

За даними МАГАТЕ, Запорізька АЕС повністю вийшла з-під контролю
Фото: depositphotos.com

Дії окупантів на Запорізькій атомній електростанції в Енергодарі, яку Росія захопила в перші тижні повномасштабного вторгнення в Україну, підірвали безпеку об'єкта. Про це 5 серпня у Twitter повідомило міністерство оборони Великобританії з посиланням на дані британської розвідки.

"Після п'яти місяців окупації наміри Росії щодо Запорізької АЕС залишаються незрозумілими. Однак дії, які вони здійснили на об'єкті, імовірно, підірвали його безпеку й можливість для безпечної нормальної експлуатації станції", – ідеться в повідомленні.

У відомстві наголосили, що російські загарбники діють у районах, прилеглих до електростанції, і використовують там артилерійські підрозділи для обстрілу населених пунктів на західному березі Дніпра.

За даними британської розвідки, окупанти використовують захисний статус атомної електростанції, щоб уникнути удару по своїй техніці та живій силі з боку ЗСУ.

Контекст:

Міжнародне агентство з атомної енергії за час повномасштабної війни в Україні провело три місії на українські АЕС: одну на Південноукраїнську і дві на Чорнобильську атомні станції.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі неодноразово заявляв про необхідність відправити місію на ЗАЕС, яку з початку березня тимчасово контролює Росія, "для проведення важливих заходів у галузі ядерної безпеки та надання гарантій захисту на цьому об'єкті".

Держінспекція ядерного регулювання України вважає, що такий візит варто відкласти до звільнення станції від окупантів. В інспекції також заявляли, що МАГАТЕ "своєю бездіяльністю та неоднозначною позицією не тільки сприяє подальшій ескалації ситуації з окупацією ЗАЕС, але й ретранслює тези кремлівської пропаганди".

В "Енергоатомі" теж зазначали, що таким візитом Гроссі легітимізує перебування російських окупантів на ЗАЕС.

МАГАТЕ вже кілька разів заявляло про збій дистанційного з'єднання зі своїми системами спостереження за дотриманням гарантій, встановлених на ЗАЕС. Гроссі наголошував, що це посилює необхідність термінової місії.

На початку серпня Гроссі повідомив, що Запорізька АЕС повністю вийшла з-під контролю.