Дуда: На літаках МіГ чи Су українські пілоти готові летіти практично відразу. Вони могли б на них просто відразу полетіти додому
Дуда зазначив, що підготовка українських пілотів для польотів на винищувачах F-16 займе багато часу.
"Якщо українські пілоти готуватимуться до цього, то, без сумніву, навчання займе багато місяців. Натомість якщо надаватимуться літаки МіГ-29 чи, наприклад, літаки Су, то українські пілоти готові літати на них практично відразу. Насправді вони могли б на них просто відразу полетіти додому. Тому, без сумніву, якщо буде передано літаки MіГ-29, то вони зможуть негайно посилити захист України, і це дуже важливо. Звичайно, дуже мало країн НАТО мають літаки МіГ. У нас ще є кілька таких літаків, і ми розглядатимемо це питання", – сказав президент Польщі.
За його словами, у Польщі мало винищувачів F-16, "беручи до уваги масштаби і загальний потенціал країни".
"На даний момент ми чекаємо на літаки F-35 зі США. Ми також очікуємо нещодавно придбані у Південної Кореї літаки FA-50. Для нас це складний момент, адже ми самі очікуємо на літаки. Звичайно, якщо серед країн НАТО буде створено широку авіаційну коаліцію, то ми, безумовно, також приєднаємося до неї. Але рішення, за якою формулою це відбудеться, ми маємо обговорити з нашими союзниками", – сказав Дуда.
Контекст:
Із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року жодна країна не повідомляла офіційно про постачання в Україну бойових літаків – ні радянського зразка, ні сучасних західних.
27 серпня 2022 року стало відомо, що Польща й Чехія планують патрулювати небо Словаччини, завдяки чому країна може передати Україні 11 своїх винищувачів МіГ-29.
Міністр закордонних справ Словаччини Растислав Качер повідомляв в інтерв'ю, опублікованому 12 грудня, що питання постачання в Україну літаків МіГ-29 обговорили з президентом Володимиром Зеленським. "Гадаю, це теж скоро буде зроблено – літаки з'являться в Україні", – зазначив Качер. За його словами, до одного із затверджених пакетів військової допомоги Словаччини Україні, зокрема, увійшло "кілька тисяч ракет для МіГ-29".
25 січня міністр оборони Словаччини Ярослав Надь заявив, що Словаччина ухвалила рішення не використовувати винищувачі МіГ-29, які є на одній із баз країни, щоб передати їх Україні. За словами Надя, у разі передання США винищувачів F-16 Україні словацька сторона може забезпечити навчання українських пілотів.