Джонсон – Путіну: Будь-які дестабілізаційні дії щодо України будуть стратегічною помилкою
У релізі йдеться про те, що Джонсон "висловив глибоке занепокоєння" Великобританії через нарощування Росією чисельності своїх військ біля кордону з Україною, а також наголосив на необхідності дипломатичних перемовин задля деескалації та пошуку довгострокових рішень.
"Прем'єр-міністр наголосив на прихильності Великобританії до територіальної цілісності та суверенітету України і попередив, що будь-які дестабілізаційні дії стануть стратегічною помилкою, яка матиме значні наслідки. Він також визнав важливість діалогу щодо питань міжнародної та регіональної безпеки, і вони погодилися з необхідністю дотримання всіма сторонами умов Мінського протоколу", – ідеться в повідомленні.
Також Джонсон та Путін говорили про боротьбу зі зміною клімату та захист лісів.
Пресслужба російського президента пише, що Джонсон, "як і інші західні лідери, висловив стурбованість щодо нібито масштабних пересувань російських військ поблизу українських кордонів", а Путін "докладно виклав" свої "принципові оцінки" того, що відбувається.
Глава Кремля звинуватив Україну в невиконанні Мінських угод (глава Держдепу США Ентоні Блінкен наголошував, що саме РФ не виконує їх), проведенні "політики дискримінації російськомовного населення" і поскаржився на "активне військове "освоєння" території України країнами НАТО", ідеться в релізі. Останнє, за твердженням Путіна, становить пряму загрозу для безпеки Росії.
"З огляду на це Володимир Путін заявив про необхідність негайно розпочати перемовини з метою формування чітких міжнародно-правових домовленостей, що виключають будь-яке подальше просування НАТО на схід та розміщення у суміжних державах, передусім в Україні, озброєнь, що загрожують Росії. Російська сторона надасть проєкти відповідних документів. Лідери домовилися про продовження обговорення порушених питань різними каналами", – повідомили у Кремлі.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
Навесні Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, до того ж атака буде "набагато більш руйнівною, ніж будь-яка раніше". За оцінкою української розвідки, поблизу кордону та на окупованих територіях України РФ зосередила понад 94 тис. своїх військовослужбовців.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти ЛНР" та "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. 7 грудня Путін і президент США Джо Байден провели двогодинну розмову захищеним каналом відеозв'язку. У Білому домі заявили, що Байден висловив "глибоке занепокоєння" Сполучених Штатів та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України. Байден попередив Путіна про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну. За словами прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова, ішлося про фінансову ізоляцію РФ.
Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України і вимагає "надійних, юридично зафіксованих гарантій", що НАТО не розширюватимуть на схід. У Білому домі зазначили, що Байден не поступився російській стороні в питанні ймовірного вступу України до НАТО.