Екс-генсек НАТО: Україна не може виконати частину своїх політичних зобов'язань Мінських домовленостей без введення миротворчої місії
Введення миротворців на Донбас може стати гарантією, що Росія не залишить на окупованій території України своїх військ, уважає екс-генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.
Усю політичну частину Мінських угод Україна виконати не може. Таку думку в інтерв'ю LIGA.net висловив колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, коментуючи те, що передбачений Мінськими угодами процес "нікуди не рухається".
"Це правда. Жодного прогресу немає. Головна заковика в тому, що Україна не може виконати частину своїх політичних зобов'язань за Мінськими домовленостями без введення миротворчої місії", – сказав він.
Агентство уточнює, що йдеться про внесення в Конституцію положення про автономний статус Донбасу та проведення виборів на окупованих територіях.
"Ця місія могла б стати запобіжником від того, що РФ не обдурить і не залишить своїх військ в Україні. Поки що не бачу можливості, як реалізувати Мінські угоди за такої ситуації... Я думаю, що знадобиться як мінімум 20 тис. [осіб] міжнародних військ для того, щоб контролювати те, що відбувається на Донбасі", – зазначив Расмуссен.
У квітні 2014 року після анексії Росією Криму на сході України почався збройний конфлікт. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.
12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції і Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд та Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію з виконання Мінських угод і Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, вислання незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів у місцеві органи влади тощо. Поки Мінських угод не виконано.
Комплекс заходів підписали екс-президент України, тодішній представник України в мінській групі Леонід Кучма, тодішній посол Росії в Україні Михайло Зурабов, представник ОБСЄ Гайді Тальявіні, а також тогочасні ватажків бойовиків "ДНР" і "ЛНР" Олександр Захарченко та Ігор Плотницький. Повна назва другого документа – Декларація президента Російської Федерації, президента України, президента Французької Республіки і канцлера Федеративної Республіки Німеччина на підтримку Комплексу заходів із виконання Мінських угод. Хоча в назві згадано лідерів чотирьох держав, вони не ставили під документом своїх підписів.