Ексзаступник голови СБУ Ягун: Наумов за кілька годин до наступу РФ забрав общак і пішов. Його попередили G

Наумова попередили про підготовку повномасштабного російського вторгнення  і він устиг утекти з України, переконаний Ягун
Фото: radiosvoboda.org

Колишній заступник голови СБУ генерал-майор у запасі Віктор Ягун вважає, що колишній генерал СБУ Андрій Наумов, затриманий у 2022 році в Сербії після втечі з України, міг під час роботи у спецслужбі взяти під контроль тіньові фінансові потоки під виглядом боротьби з корупцією в СБУ й на митниці. Про це він розповів в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"А що це за людина – Наумов? Бо мені казали, що він фактично керував СБУ", – запитав Гордон.

Ексзаступник голови СБУ відповів, що "Наумов – це взагалі окрема історія”.

"Наумов – це людина, яка прийшла... Він не мав жодного досвіду роботи оперативної. Узагалі. Тобто він із нуля. Він у прокуратурі відповідав за якісь господарські роботи. Я не знаю, чи мав він досвід слідчої роботи, але оперативної – точно не мав", – розповів він.

Незважаючи на це, Наумов одразу дістав у спецслужбі серйозну посаду, зазначає Ягун.

"Ця посада така, цікава. Ніколи президент не мав до цієї посади жодного стосунку, але начальник... Було звичайне управління – управління внутрішньої безпеки. Він прийшов туди, розібрався у цій ситуації, зрозумів, що не всі функції йому подобаються. І перше, що вони зробили, – провели реорганізацію і зробили з нього головне управління", – згадує генерал-майор у запасі.

Він пояснив, що реорганізація у "головне управління" означає підвищення статусу цього підрозділу всередині спецслужби.

"А по-друге, вони запровадили можливість ведення оперативно-розшукових справ не щодо співробітників – внутрішні розроблення, – а щодо справ, які взагалі не мають жодного стосунку до внутрішньої безпеки. І дістали дозвіл працювати на митниці. Ось це теж ніби всіх здивувало. Логіка їхня була дуже проста: що "ось начебто корупція у Службі безпеки, на митниці, і нам треба туди потрапити", – каже колишній заступник голови СБУ.

Ягун погодився із зауваженням Гордона, що в такий спосіб Наумов вирішив "очолити корупцію" у відомстві.

"І зрозуміло: якщо там ішла якась нелегальна готівка, то цю готівку теж треба було десь реалізовувати. І я не відкидаю, що він був тіньовим таким концентратором цієї нелегальної готівки", – припустив він.

На думку ексспецслужбиста, у тому, куди йшов цей нелегальний фінансовий потік, де його використовували Наумов і спільники, "треба дуже серйозно з'ясовувати".

"Тому що він не просто так пішов, а фактично взяв із собою общак. Я так розумію, общак він забрав. Він же не свої гроші... За кілька годин до наступу [Росії в лютому 2022-го] пішов. Його попередили – він забрав усе, що міг, і пішов", – підсумував Ягун.

Ексзаступник голови СБУ Ягун: У Криму було багато зрадників. Вони навіть не уявляли, що це зрада. Ну, подумаєш, один прапор на інший. Як із міліції перейшов до СБУ, із СБУ – у розвідку. Повний текст інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Наумов розпочав роботу в СБУ у 2019 році – невдовзі після того, як відомство очолив Іван Баканов. Посаду начальника управління внутрішньої безпеки він обіймав до липня 2021 року, коли його звільнили (Баканова звільнили у 2022 році).

Наумов був фігурантом справи про замах, який на нього, за даними слідчих, готував колишній перший заступник голови СБУ Дмитро Нескоромний. Про цю справу стало відомо у січні 2021 року. За підозрою в підготовці вбивства затримали співробітника спецпідрозділу "Альфа" Юрія Расюка, він уклав угоду зі слідством і дістав умовний строк. Нескоромний, як ідеться в матеріалах справи, діяв "із мотивів особистої помсти та перешкоди виконанню Наумовим службових обов'язків", він перебуває в розшуку.

За інформацією "Радіо Свобода", у ніч на 24 лютого 2022 року, за кілька годин до початку повномасштабного вторгнення російських військ, Наумов виїхав з України. Після цього Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за ст. 111 Кримінального кодексу (державна зрада).

1 квітня президент України Володимир Зеленський назвав Наумова "антигероєм" і повідомив, що позбавив його звання генерала. За словами глави держави, Наумов порушив військову присягу на вірність українському народу і йому "щось завадило визначитися, де його Батьківщина".

7 червня Наумова і громадянина Німеччини Олександра Акста (в Україні він є фігурантом санкційного списку контрабандистів) затримали в Сербії, на кордоні з Північною Македонією, за підозрою у відмиванні коштів: у їхньому автомобілі виявили незадекларовані приблизно €600 тис., орієнтовно $125 тис. і дорогоцінне каміння. Наумова й Акста заарештували. Наразі вони перебувають у слідчому ізоляторі сербського міста Ніш, зазначає "BBC News Україна".

18 червня у ДБР заявили, що Наумов може бути причетним до передання спецслужбам РФ таємної документації про Чорнобильську АЕС. Агентство Reuters пізніше повідомило, що Росія змогла швидко захопити ЧАЕС саме завдяки своїм агентам в Україні.

26 жовтня ДБР повідомило Наумова про підозру в шахрайстві.