Екскомандувач АТО Забродський: Ризик повітряної атаки на Донбасі з боку РФ занадто високий
"[Ризик] занадто високий. Я навіть можу сказати більше. Є відповідні стратегічні оцінки, які чітко вказують на те, що, можливо, крім повітряної фази, наземної фази вже не буде. З урахуванням відповідної її ефективності... Перехід до інших способів дій та переміщення якихось наземних підрозділів – це вже зовсім інший етап і з зовсім іншими цілями", – сказав нардеп.
За його словами, застосування повітряних сил не потребує тривалого розгортання.
"За умови проведення всіх підготовчих заходів – це питання навіть не доби, а години. Сьогодні може бути прийняте рішення, а вранці вже почнеться. І для цього не потрібно відслідковувати переміщення, робити аналітичні висновки", – зазначив Забродський.
На його думку, використання ЗСУ на Донбасі бойових безпілотників Bayraktar, закуплених у Туреччини, "ні в якому разі нікого ні до чого не спровокує".
"Вони [бойовики] не будуть ускладнювати собі життя пошуком цього формального приводу. А з нашого боку це чітка демонстрація того, що врешті-решт у районі ООС з'явився потужний засіб ураження, який може бути застосований і, в тому числі, застосований вкрай ефективно. Нічого для розхитування ситуації їм не потрібно, крім указу з Москви", – вважає Забродський.
Контекст:
Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
За даними уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, за час збройного конфлікту на Донбасі загинуло майже 14 тис. українців, із них 4 тис. – цивільні особи. Також унаслідок російської агресії на Донбасі загинуло 158 дітей.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного та всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
26 жовтня ЗСУ вперше застосували ударний турецький безпілотник Bayraktar для боротьби з артилерією бойовиків на Донбасі. Такі безпілотники перебувають на бойовому чергуванні ще з весни 2021 року, повідомляв командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв.
У Генштабі ЗСУ зазначили, що використати Bayraktar наказав головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний "з метою примусу ворога до припинення вогню". "Безпілотний літальний апарат не перетинав лінії зіткнення і керованою бомбою знищив одну гармату з розрахунком російсько-окупаційних військ. Після цього обстріл українських позицій припинився", – пояснили в Генштабі.
У Кремлі вважають, що постачання Україні Туреччиною безпілотників Bayraktar може "привести до дестабілізації" на лінії розмежування на Донбасі.
Німеччина висловила занепокоєння збільшенням інтенсивності бойових дій на Донбасі, а також повідомленням про застосування ЗСУ ударного безпілотника Bayraktar. До позиції Німеччини 28 жовтня приєдналася Франція.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що перед тим, як застосувати ударний безпілотник Bayraktar на Донбасі, українські військовослужбовці виконали всі процедури комунікації з ОБСЄ. Він наголосив, що Україна нічого не порушила і застосувала право на самозахист. "На місці партнерів я був би насамперед стурбований тим, що гаубиця, яка заборонена Мінськими домовленостями, знаходилася там, де вона не повинна була знаходитися", – підкреслив глава МЗС України.
Президент Володимир Зеленський 29 жовтня наголосив, що Україна захищала свою територію та діяла згідно з домовленостями про режим припинення вогню.
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров 1 листопада звинуватив Україну у спробі "втягнути Росію у якісь силові дії". Київ намагається втягнути Москву не в силові дії, а в дипломатичний процес", відповіли в МЗС України.
Американська газета The Washington Post писала 30 жовтня, що РФ відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі. У Міноборони України повідомили, що не зафіксували додаткового перекидання російських підрозділів, озброєння та військової техніки до російсько-українського кордону.