Фейгін: Ізраїль може надати Україні "Залізний купол". Це засоби захисту. Союз Тегерана і Москви може бути дуже болісним для Ізраїлю
Російський юрист, блогер Марк Фейгін вважає, що Ізраїль міг би надати Україні системи протиповітряної оборони, оскільки це засіб захисту. Про це він заявив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону в контексті обговорення постачання іранських дронів Росії.
"Ви розумієте, Ізраїль зараз – ще до всього щодо Ірану – може надати захист, дійсно, у вигляді цього "Залізного купола" і всього іншого. А що тут [такого]? Я цього точно не можу зрозуміти. Це засоби захисту. Це не засоби, якими вбиватимуть російських солдатів", – заявив Фейгін.
Він зазначив, що політики Ізраїлю бояться Росії.
"Звичайно, бояться. Вони прямо так і заявляють, [зокрема, експрем'єр Ізраїлю, голова партії "Лікуд" Біньямін] Нетаньяху – представник правих (а там же вибори мають бути). [Прем'єр-міністр] Яїр Лапід і всі інші ліві політики, звичайно, по-іншому поводяться. Але там же відкрито заявляють: "Ми цей баланс довго вибудовували. Ми не лізли. А Росія нам дала можливість і в Сирії діяти вільніше щодо недопущення постачання деяких видів озброєнь", – додав Фейгін.
На його думку, в Ізраїлю і Росії були домовленості щодо Ірану.
"Точно були. Але ж світ змінився після 24 лютого. Проблема полягає в тому, що союз Тегерана і Москви може бути дуже і дуже болісним саме для Ізраїлю. Тому що змінюються пріоритети. І у Москви вони змінюються. Ізраїль – союзник Заходу. Москва із Заходом конфліктує. Усі ці розмови про те, що Путін компліментарно ставиться до євреїв, – це сьогодні так, а завтра не так. Це все дуже минуще, я сказав би. Завдання державного масштабу, геополітичні – вони завжди важливіші за будь-які емпатії. Тому ілюзій будувати не варто", – зазначив правозахисник.
Ізраїль "уповає" на президента РФ Володимира Путіна нібито через допомогу в лікуванні глави Кремля від раку, зазначив юрист. "Нібито вони йому допомогли, ще й полікували його від раку, кажуть", – розповів Фейгін.
Він зазначив, що за радянських часів в Ізраїлі на лікування приймали керівництво СРСР. Зокрема, ішлося про членів політбюро ЦК КПРС.
"Це речі нібито над політикою. Однаково якийсь контакт потрібен. І звичайно, послуга, надана навіть ворожому керівництву якоїсь країни, з якою є і конфлікти, а то й непорозуміння, і ще якась форма невзаємодії, – нібито дає якусь можливість для комунікацій. Тому я сказав би, що це стандартна зброя Ізраїлю в цьому сенсі. Медицина, окремі можливості, які часто експлуатували. Але зараз світ змінюється настільки сильно", – продовжив він.
Фейгін висловив думку, що для Ізраїлю "розумно було б" почати допомагати Україні "хоча б засобами захисту, про які ми сказали".
"Ось усілякі "куполи" і зенітні установки, які в Ізраїлю дуже розкішні. Тут зараз показують фотографії установок, які в Сеулі, у Південній Кореї виробляють. Вони не складні. Їх і в Америці виробляють. Але можна було б як жест доброї волі, там, якось сказати: "Слухайте, ось візьміть. Вам зенітки надамо". Це було б дуже доречно зараз. Тому що ці дрони вбивають цивільне населення, знищують цивільну інфраструктуру. Хочуть зробити так, щоб узимку українцям було холодно в домівках. Розумієте? Вони ж не випадково цю критичну інфраструктуру знищують. А рівно для того, щоб населення закошмарити й воно благало владу: "Щось зробіть", – резюмував юрист.
Контекст:
Після повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну 24 лютого країни Заходу збільшили постачання гуманітарної допомоги населенню й оборонної продукції для армії.
У межах допомоги Україні Ізраїль відкрив польовий шпиталь у Львові й передав кілька броньованих машин швидкої допомоги. Окрім того, Ізраїль передає Україні захисні шоломи, бронежилети, костюми для саперів і протигази.
Водночас Ізраїль відхилив прохання США дозволити Берліну постачати Україні протитанкові ракети, вироблені в Німеччині за ізраїльською ліцензією, повідомило видання Axios.
Посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський заявив 4 жовтня, що Ізраїль активно допомагає Україні, але не переходячи "червоних ліній". За його словами, вони пов'язані із ситуацією на Близькому Сході, яка будь-якої миті може скотитися у передвоєнну чи воєнну.
16 жовтня, коли стало відомо, що Іран готовий передати балістичні ракети Росії, міністр у справах діаспори Ізраїлю Нахман Шай заявив про необхідність надання Україні військової допомоги. "Більше немає жодних сумнівів у тому, яку позицію має зайняти Ізраїль у цьому кривавому конфлікті", – написав він.
Після цього експрезидент Росії, заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що допомога Україні зруйнує відносини Ізраїлю з Росією.
20 жовтня Лапід заявив, що заява Шая не відповідає позиції уряду Ізраїлю.