Financial Times: Без збільшення міжнародної допомоги економіка України до осені піде у "круте піке"

Україні бракує коштів для затяжної війни – Financial Times
Фото: ЕРА
Фінансові резерви України з лютого скоротилися з $19 млрд до $12,9 млрд. Уряд України стоїть перед вибором – скоротити соціальні чи військові витрати, про це 26 липня пише Financial Times.

Видання зазначає, що через війну витрати уряду зросли із $250 млн у лютому до $3,3 млрд у травні. Щоб зберегти платоспроможність, Кабміну потрібно розглянути не лише варіанти економії, а й збільшення доходів завдяки підвищенню податків, прогнозує в коментарі газеті професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городниченко.

"Щось має відбутися всередині країни або підвищити податки, або скоротити витрати, якщо це критично. Усі думали, що війна невдовзі закінчиться. Але це триватиме місяцями, якщо не роками", вважає він.

Заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко, зі свого боку, стверджує, що будь-які додаткові податки на підприємства можуть призвести до їх банкрутства, що лише погіршить соціальне становище у країні.

За її словами, якщо масштабне зростання військових витрат збережеться на нинішньому рівні, а іноземна підтримка буде такою ж повільною, то восени українська економіка "піде у круте піке" і на оборону просто не буде грошей.

Від моменту вторгнення уряди західних країн та міжнародні фінансові організації обіцяли надати Україні $38 млрд, на сьогодні отримано $12,7 млрд із них, пише Financial Times.

Інвестиційний директор британської компанії Abrdn Віктор Сабо вважає, що є реальна ймовірність, що Київ не зможе виконувати соціальні гарантії всередині країни.

"Якщо вони спалять свої резерви, їм доведеться вирішувати, платити солдатам чи медсестрам. У них будуть проблеми з управлінням школами та лікарнями. Це катастрофа", – сказав він.

Контекст:

За прогнозами Нацбанку України, озвученими 18 травня, падіння економіки України на 30% цьогоріч через війну – це найоптимістичніший сценарій.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 1 червня говорив, що за три місяці фінансова допомога, надана Україні міжнародними партнерами, перевищила $7 млрд.

Президент України Володимир Зеленський говорив наприкінці квітня, що Україна через війну потребує $7 млрд фінансової підтримки щомісяця. 20 травня президент сказав, що зараз щомісячний дефіцит бюджету становить $5 млрд.