"Гарантії безпеки потрібні сусідам Росії". У Фінляндії, Литві й Естонії відповіли на заяву Макрона

Саулі Нійністьо висловився про гарантії безпеки
Фото: EPA
Президент Фінляндії Саулі Нійністьо розкритикував заяву французького президента Еммануеля Макрона про необхідність говорити з Росією про "гарантії безпеки" для неї в коментарі виданню Iltalehti під час зустрічі лідерів Об'єднаних експедиційних сил у Ризі 20 грудня.

"Кому тут потрібна безпека? Сусідам Росії. Якщо Росія може дати своїм сусідам якісь гарантії безпеки, то чому б і нам не дати Росії такий самий рівень і такі самі надійні гарантії безпеки?" – сказав він у відповідь на запитання журналістів, що він думає про позицію глави Франції.

Зі свого боку президент Литви Гітанас Науседа підкреслив, що урегулювати питання війни можна за одну ніч.

"Росія може домогтися гарантій безпеки відразу: ухваливши дуже просте рішення, тобто вивівши свої війська з України і ставши нормальним та цивілізованим членом міжнародної спільноти", – сказав він.

Науседа підкреслив, що Росія має дати українцям гарантії безпеки, тому що це РФ не дотримується правил.

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила, що відповідальною є лише Росія, яка розв'язала війну. Якщо Росія зупиниться, війна закінчиться, наголосила вона.

Каллас зазначила, що оформлення гарантій безпеки для РФ є абсурдним, оскільки ніхто не збирається на неї нападати.

"Я не думаю, що будь-яка країна НАТО або навіть країни, що не входять до НАТО, такі як Швеція та Фінляндія, планують напад на Росію. Стурбованість росіян безпекою нереальна. З іншого боку, питання безпеки України та всієї Європи є", – сказала Каллас.

Контекст:

3 грудня в інтерв'ю телеканалу TF1 Макрон заявив, що Росії можна надати гарантії її безпеки, якщо Москва погодиться на перемовини щодо миру в Україні. Французький президент згадав побоювання президента Росії Володимира Путіна, що НАТО прийде до кордонів РФ.

За місяці після повномасштабного вторгнення Путін висунув вимогу до України припинити вогонь і негайно сісти за стіл перемовин, відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.

У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості із РФ, але з нинішнім президентом це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав він.

16 листопада український президент повідомив, що "отримував сигнали від партнерів" щодо бажання Путіна провести перемовини. У відповідь Зеленський запропонував публічну форму, тому що Росія веде з Україною публічну війну.