Гармаш: Логічно, щоб нову локацію для переговорів ТКГ запропонувала ОБСЄ

Гармаш: Якщо українська делегація ухвалить рішення не їздити до Мінська, інші сторони мають на це зважати
Фото: Игорь А. Козловский / Facebook

Нову локацію для переговорів тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі має запропонувати ОБСЄ. Таку думку в ефірі телеканала "Україна 24" висловив представник Донецької області в українській делегації у ТКГ, журналіст Сергій Гармаш.

"Рішення про зміну майданчика має бути консенсусним і його мають затверджувати три сторони ТКГ – Україна, Росія та ОБСЄ. І, напевно, було б логічно, щоб нову локацію запропонувала ОБСЄ. Але, знову ж таки, не можна не зважати на думку України, і, якщо українська делегація ухвалить рішення не їздити до Мінська, інші сторони мають на це зважати", – підкреслив Гармаш.

Водночас він зазначив, що навіть у разі перенесення засідань ТКГ в інше місце мінський процес залишиться мінським, оскільки базується на Мінських угодах.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція  Росія). Мінськ став місцем зустрічей ТКГ 2014 року. Зараз через пандемію коронавірусу засідання ТКГ проводять у форматі відеозв'язку.

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю із 26 травня після примусового приземлення в Мінську літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса, і затримання білоруського опозиційного журналіста, співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчини Софії Сапеги. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".

27 травня голова української делегації у ТКГ Леонід Кравчук заявив, що Мінськ не може бути місцем для ведення переговорів з урегулювання ситуації на Донбасі, оскільки Україна припинила авіасполучення з Білоруссю. "Ми маємо шукати іншу площадку. Яку – ми будемо радитися, пропонувати, звертатися до всіх, перш за все до ОБСЄ, щоб таке питання вирішити", – зазначив він.

Кравчук не відкидає, що місце проведення переговорів ТКГ може бути перенесено у Швейцарію чи Фінляндію.

Радник з інформаційної політики української делегації у ТКГ Олексій Арестович заявив, що зараз питання про перенесення майданчика для переговорів тристоронньої контактної групи обговорюють на рівні неформальних переговорів Кравчука з представниками ОБСЄ.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров виступив проти перенесення з Мінська майданчика для переговорів ТКГ.