Гендиректор МАГАТЕ занепокоєний обстрілами Запорізької АЕС і наполягає на візиті місії агентства на станцію

ЗАЕС працює під контролем окупантів із березня
Фото: ЕРА
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі занепокоєний через обстріл Запорізької атомної електростанції, який Росія здійснила 5 серпня. Про це йдеться у його заяві, опублікованій на сайті МАГАТЕ 6 серпня.

"Я вкрай занепокоєний учорашнім обстрілом найбільшої в Європі атомної електростанції, що вказує на дуже реальний ризик ядерної катастрофи, яка може загрожувати здоров'ю населення та довкіллю в Україні і за її межами. МАГАТЕ надійшла інформація про цю серйозну ситуацію – останню у довгому ряду дедалі тривожніших повідомлень з усіх боків. За даними України, пошкоджень самих реакторів та радіологічного викиду не сталося. Проте є пошкодження в інших місцях на майданчику", – написав Гроссі, не згадуючи про відповідальність Росії за атаку.

Він заявив про неприпустимість воєнних дій на ЗАЕС і закликав запобігти їм "будь-якою ціною".

"Будь-які воєнні дії, спрямовані на об'єкт або з нього, будуть рівнозначними грі з вогнем, із потенційно катастрофічними наслідками. Я рішуче і невідкладно закликаю всі сторони виявляти максимальну стриманість поблизу цього важливого ядерного об'єкта з його шістьма реакторами. І я засуджую будь-які насильницькі дії, скоєні на Запорізькій атомній електростанції або поблизу неї чи проти її персоналу. В українського персоналу, який обслуговує станцію в умовах російської окупації, має бути можливість виконувати свої важливі обов'язки без загроз і тиску, що підриває не лише їхню безпеку, а й безпеку самого об'єкта", – додав Гроссі.

Глава МАГАТЕ останніми місяцями кілька разів заявляв про необхідність скерування термінової місії агентства на ЗАЕС, але місії не відбулося. У своїй вчорашній заяві він наголосив, що готовий очолити її.

"Ця місія відіграє вирішальну роль у сприянні стабілізації ситуації з ядерною безпекою там, як це було зроблено на Чорнобильській АЕС та в інших місцях України останніми місяцями, куди ми також доправили обладнання для підтримання ядерної безпеки, яке терміново потрібне. Я й далі наполягатиму – і знову наполягатиму – на тому, щоб ця місія МАГАТЕ нарешті відбулася. Але для цього потрібна співпраця, розуміння та сприяння з боку як України, так і Росії. Ми не можемо дозволити собі гаяти час. Заради захисту людей в Україні та інших країнах від потенційної ядерної аварії ми всі маємо відкласти у бік наші розбіжності і діяти зараз. МАГАТЕ готове", – додав Гроссі.

Контекст:

Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня, вони призначили військового начальника, з яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати всі свої дії. Міністр енергетики України Герман Галущенко заявляв 8 березня, що персонал АЕС катують. "Співробітники Запорізької атомної станції утримуються в заручниках... Працівники станції фізично та психологічно виснажені", – повідомив він.

Узбережжя Каховського водосховища, поряд із яким розташована АЕС, окупанти замінували, попередив "Енергоатом" 10 березня. 11 березня "Енергоатом" повідомив, що російські військові використовують АЕС як військову базу. Персоналу ЗАЕС окупанти заявили, що тепер станція "належить "Росатому".

У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти й далі завозитимуть на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, з яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. А 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси у машинному залі енергоблока ЗАЕС.

5 серпня окупанти двічі за день обстріляли Запорізьку АЕС – спочатку з артилерії, а ввечері із РСЗВ, повідомляли в компанії "Енергоатом". Після ударів на Запорізькій АЕС від'єднали від енергосистеми та перевели до резерву 4-й енергоблок.

В "Енергоатомі" вважають, що обстріли, "з високою ймовірністю, продовжаться". За оцінкою компанії, окупанти намагаються домогтися знеструмлення станції.