Глава Єврокомісії запропонувала ЄС працювати над "амбітним пакетом відновлення" для України
"У Європи особлива відповідальність перед Україною. Із нашою підтримкою українці зможуть відновити свою країну для наступного покоління. Саме тому сьогодні я пропоную вам розпочати роботу над амбітним пакетом відновлення для наших українських друзів. Цей пакет має принести величезні інвестиції для задоволення потреб і проведення необхідних реформ. Він має усунути наявні недоліки української економіки й закласти підґрунтя для сталого довгострокового зростання. Він міг би встановити систему віх і цілей, щоб переконатися, що європейські гроші дійсно приносять користь народу України і витрачаються відповідно до правил ЄС. Це могло б допомогти в боротьбі з корупцією, узгодити правове середовище з європейськими стандартами та радикально підвищити виробничий потенціал України", – сказала вона.
За словами фон дер Ляєн, це принесе "стабільність і впевненість, необхідні для того, щоб зробити Україну привабливим місцем для прямих іноземних інвестицій".
"І зрештою, це прокладе шлях для майбутнього України в Європейському союзі", – сказала глава Єврокомісії.
Фон дер Ляєн наголосила, що масштаби руйнувань, спричинених російською агресією проти України, "приголомшують".
"Лікарні та школи, будинки, дороги, мости, залізниця, театри та фабрики – так багато потрібно відновлювати. У тумані війни складно дати точну оцінку. Економісти говорять про кількасот мільярдів євро. І витрати зростають із кожним днем цієї безглуздої війни", – заявила глава Єврокомісії.
Вона також зазначила, що Україні потрібно надавати підтримку й зараз, під час війни, оскільки прогнозують, що ВВП України впаде на 30–50% лише цьогоріч.
"За оцінками Міжнародного валютного фонду, починаючи із травня Україні необхідно €5 млрд щомісяця, щоб підтримувати роботу країни, виплачувати пенсії, зарплати та основні послуги. Ми маємо підтримувати їх, але ми не можемо зробити це самотужки. Я вітаю те, що Сполучені Штати оголосили про масштабну бюджетну підтримку. І ми як команда Європи також зробимо свій внесок", – сказала вона.
Контекст:
Прямі втрати України через вторгнення російських окупантів станом на 3 квітня дорівнювали $565 млрд, говорив заступник міністра економіки України Ігор Дядюра.
За розрахунками Мінекономіки, цьогоріч втрати ВВП України становитимуть не менше ніж $112 млрд, до 2030 року – орієнтовно $1,2 трлн.
Відновлювати Україну влада має намір передусім завдяки заарештованим активам РФ, заявляв прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.