Глава МЗС Австрії: Погрози ядерною зброєю надзвичайно небезпечні й морально неприйнятні

Шалленберг: Альтернативи ядерному роззброєнню немає
Фото: EPA
Погрози ядерною зброєю є небезпечними й морально неприйнятними. Про це заявив міністр закордонних справ Австрії Александер Шалленберг з нагоди другої річниці набуття чинності Договору про заборону ядерної зброї, повідомила пресслужба МЗС Австрії.

"Погрози ядерною зброєю надзвичайно небезпечні. Мало того, що вони абсолютно морально неприйнятні, вони ще й знижують гальмівний поріг для інших і явно порушують міжнародне право. Альтернативи ядерному роззброєнню немає, бо поки існує ця жахлива зброя, вона становить загрозу для всіх нас. Ми повинні знищити її, перш ніж вона знищить нас", – заявив він.

До того ж, як зазначили у міністерстві, ризики ядерного конфлікту чи аварії залишаються значними, оскільки Росія погрожує застосувати ядерну зброю у своїй агресивній війні проти України. Також посилюється ядерна риторика на Корейському півострові.

У пресслужбі заявили, що в усіх ядерних державах ядерна зброя модернізується, і "ознаки вказують на нову гонку ядерних озброєнь, хоч і з більшою кількістю учасників, ніж у період холодної війни, і тому набагато небезпечнішою".

"Небезпека ядерної ескалації – навмисної чи випадкової – вища, ніж будь-коли. Давно вже час раз і назавжди розвіяти небезпечний міф про те, що ядерна зброя створює безпеку, нехай навіть і для стримування. Вона становить небезпеку для всіх нас і не знає кордонів. Договір про заборону ядерної зброї створює правову основу та вказує можливість такої відмови у політичний сросіб", – заявив глава МЗС.

Контекст:

21 вересня 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю у разі загрози територіальній цілісності Росії. Президент України Володимир Зеленський сказав, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю.

Наприкінці жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про можливе застосування Україною "брудної бомби" у війні проти Росії під час телефонних розмов з міністрами оборони США, Франції, Туреччини, Великобританії, Індії і Китаю. Ці заяви означають, що Росія сама готує такий удар, наголосив Зеленський.

27 жовтня під час виступу в дискусійному клубі "Валдай" Путін заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливе застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".

За інформацією The New York Times, високопоставлені російські військові обговорювали, коли і як Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Таку інформацію було поширено всередині уряду США в жовтні, повідомило видання 2 листопада. За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, що призначена для застосування на полях битв з метою продолання звичайних сил.

1 січня в ефірі телемарафону представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький повідомляв, що українська розвідка постійно відслідковує переміщення всіх носіїв ядерної зброї у Росії.