Глава МЗС Чехії заявив, що хоче особисто оцінити ситуацію на Донбасі та наслідки блокади Азова
Міністр закордонних справ Чехії Томаш Петржичек поїде на схід України разом із главою українського зовнішньополітичного відомства Павлом Клімкіним 29 січня.
27 січня міністр закордонних справ Чехії Томаш Петржичек сказав у коментарі "Укрінформу", що хоче особисто оцінити ситуацію на сході України.
"Я з нетерпінням чекаю відвідування міста і порту Маріуполь та лінії зіткнення. Мій намір полягає в тому, щоб отримати безпосереднє уявлення про життя населення у Східній Україні, а також про наслідки фактичної блокади Азовського моря і порту Маріуполь", – сказав він.
На схід України Петржичек вирушить разом з українським колегою Павлом Клімкіним 29 січня.
У квітні 2014 року на сході України почався збройний конфлікт. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.
У квітні 2018 року російські прикордонники почали зупиняти судна в Азовському морі. Загалом РФ затримала сотні іноземних суден, які прямували в українські порти. Крім того, Росія збільшила чисельність своїх надводних сил в Азовському морі.
Європейський парламент 25 жовтня ухвалив резолюцію, в якій висловив стурбованість порушенням Росією міжнародного права в Азовському морі. У документі засуджено надмірну активність РФ щодо перевірки комерційних суден в акваторії Азова – як українських, так і третіх країн, зокрема тих, які йдуть під прапорами держав ЄС.
Ситуація ускладнилася після того, як 25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли до Москви.
Усім морякам висунули обвинувачення в незаконному перетинанні кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх.
Наприкінці листопада Росія обмежувала рух через Керченську протоку, у зв'язку з чим українські порти Маріуполь і Бердянськ було фактично заблоковано для заходу і виходу суден.
Державне підприємство "Бердянський морський торговельний порт" повідомило, що через блокаду Росією торговельних суден у Керченській протоці у 2018 році порт зазнав збитків на $4 млн.